REKLAMI GEÇ

Yerel seçimlere doğru sempozyumda kent konuşuluyor

Yerel seçimlere doğru sempozyumda kent konuşuluyor

Tmmob Denizli İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen “KENT SEMPOZYUMU” oturumları devam ediyor. İlk gün katılımcı kayıtlarıyla başlayan sempozyum, TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca ve TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Mart 2019 Cumartesi, 14:14

Denizli Esnaf Sarayında başlayan Denizli kent Sempozyumu, Pamukkale Belediye Başkan Adayı Ahmet Divarcı, Merkezefendi Belediye Başkan Adayı Şeniz Doğan, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ve Denizli Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Seval Gebeş’le diğer protokol ve katılımcıların saygı duruşuyla başladı.

Açılış konuşmalarından sonra, Kent Sempozyumu ilk oturumu Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi YK Başkanı Prof. Dr. Harun Kemal Öztürk’ün oturum başkanlığında başladı.

Sürdürülebilir kentler başlığı altında gerçekleşen ilk oturumun konuk konuşmacıları, EMO Denizli Şubesinden Erim Arıcı, PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aşkıner Güngör ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Önem oldu. Kentlerde sürdürülebilir enerji, gelişmenin sürdürülebilirliği ve kent sağlığı konularının tartışıldığı ilk oturum öğle saatlerinde sona erdi.

Verilen yemek arasından sonra açılan ikinci oturuma PAÜ Mimarlık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Işıl Altınışık başkanlık yaptı. TRT’de yapımcı-yönetmen olarak çalışan Hüsniye Okur’un “Mültecilere İçeriden bir Bakış” başlıklı konuşmasından sonra Ankara Ünv. öğretim Üyesi ve Türkiye’de kentleşme politikaları konusunda uzman olan Prof. Dr. Ruşen Keleş, Yerel seçimler yaklaşırken- Türkiye’de yerel demokrasinin ne olması gerektiğini gündeme taşıyan bir konuşma yaptı. oturumun son konuşmacısı Prof. Dr. Mehmet Özkul oldu. Bir Jeopark Rüyası” başlıklı sunum gerçekleştiren Özkuldan sonra soru cevap bölümüyle oturum tamamlandı.

Günün son oturumunun başlığı “Büyükşehir Olmanın Etkileri ve Ulaşım” oldu. Oturuma İnşaat Mühendisleri Odası ve PAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Şevket Murat Şenel başkanlık etti.

PAÜ Kamu Yönetimi doktora öğrencilerinden Cem Keysan’ın Büyükşehir ve belde belediyeleri arasındaki ilişkiyi konuştuğu bu oturumun diğer konuşmacılarından PAÜ Kamu yönetimi öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Savaş Yavuzçehre, Denizli kent belleği ve kentsel kimliği tartışmaya açtı.

İnş. Müh. Odası önceki dönem Şube başkanlarında Prof. Dr. Halim Ceylan ise Kentin ulaşım politikalarına ilişkin görüşlerini açıkladı.

Bu oturumun son performansı, DEÜ öğretim üyeleri Doç. Dr Neslihan Karataş, Doç. Dr. Neriman Yörür, Doç. Dr. Ayşegül Altınörs Çırak ve Araş. Gör. Senem Tezcan tarafından hazırlanan “Bir Stratejik ve Mekansal planlama stüdyo deneyimi; Denizli Örneği” oldu. Aynı zamanda fuayede sergilenen haritalarla izleyiciye sunulan çalışma, katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen “Denizli Kent Sempozyumu, bu gün yapılacak iki ayrı oturum ve belediye başkan adaylarının katılacağı Forum ile sona erecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı