Aşı olmayanlara PCR testi zorunluluğu yarın başlayacak - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Aşı olmayanlara PCR testi zorunluluğu yarın başlayacak

Aşı olmayanlara PCR testi zorunluluğu yarın başlayacak

Aşılamayla birlikte yayılım hızı kesilen koronavirüs mücadelesinde aşı olmayanlar için 6 Eylül’den itibaren yeni bir dönem başlayacak. Koronavirüs hastalığına yakalanmamış veya aşı olmamış kişilerin haftada en az 2 kez PCR testi zorunlu olacak. Şehirler arası otobüs, uçak ve tren yolculuklarında aşı olmayanlardan 24 saatlik PCR testi istenecek. Aşı olmayanlar konser gibi toplu alanlara da PCR testi yoksa giremeyecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2021 Pazar, 13:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19 Ağustos’ta yapılan kabine toplantısının ardından, 6 Eylül’de yeni bir döneme girileceğini açıklamıştı.

OKULLARADA PERSONEL VE ÖĞRETMENE ZORUNLULUK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Eylül’de okulların başlamasıyla beraber hastalığı hiç geçirmemiş öğretmen ve öğrencilerden haftada en az 2 defa negatif PCR testinin zorunlu olacağını açıklamıştı. Ayrıca aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro ve toplu taşıma kullanımı gibi faaliyetlere katılımında da aynı uygulamanın olacağını duyurmuştu.

UYGULAMA BAŞLIYOR: NELER DEĞİŞECEK?

Yarın itibariyle tedbirler hayata geçmeye başlayacak.

Denizli Hıfzıssıhha Meclisi, İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği genelge doğrultusunda 6 Eylül Pazartesi uygulanmaya başlayacak kısıtlamaları şöyle karara bağladı:

“6 Eylül 2021 pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.”

Genelgeye göre, aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Bu çerçevede 6 Eylül 2021 pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulması

Genelgede, salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içinde yaygınlaştığının görüldüğü belirtildi.

Buna göre, kültürün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Yorumlar

Bakış Açısı   -  Bağlantı 6 Eylül 2021, 10:01

Marketler??? Herşeye elleyen insanlar var. Markete de giremesinler.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı