REKLAMI GEÇ

Bu millet sizlere minnettar

Bu vatan için canlarından bir parçalarını veren gazilerimiz, 19 Eylül Gaziler Günü’nü düzenlenen törenler ile kutladılar. İlk tören, Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

/ DENİZLİHABER / 19 Eylül 2008 Cuma, 00:00

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de geniş katılımlı olarak kutlandı. Kutlamalar Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Çelenk koyma törenine Vali Yavuz Erkmen, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Ali Çardakcı, Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi Başkanı Hamdi Helvacılar, gaziler, daire müdürleri, şehit yakınları, öğretmen ve öğrencilerle vatandaşlar katıldı. Valilik, Belediye Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı ve Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kız Meslek Lisesi Öğrencisi Fatma Türk “Kemali’in Askerleri” ve Gazi İlköğretim Okulu Öğrencisi Sude Taştan “Mehmedim” adlı şiirleri okudu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi Başkanı Hamdi Helvacılar, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 19 Eylül 1921 tarihinde Ulu Önder Atatürk’e gazilik ve mareşallik rütbesinin verildiğini ve bu günün Gaziler Günü olarak kutlandığını belirten Helvacılar, “Türk Milleti bu günde gaziler ve şehitlerini minnet ve şükranla anmaktadır. Şehitlik ve gazilik; toprağı vatan, insanı millet yapan değerlerdir” diye konuştu.

Polislere Devlet Övünç Madalyası

Çelenk sunma töreninin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından vazife malulü ve şehit polis memurlarına tevcih edilen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyaları ve beratları, Vali Erkmen tarafından Vazife Malulü Polis Memuru Mehmet Alkan ve Şehit Polis Memuru Bülent Altun’un ağabeyi Gültekin Altun’a verildi. Vazife Malulü Polis Memuru Mehmet Alkan, 24 Haziran 2004’te, görevli olduğu Muğla ilinde patlayıcı madde imhası sırasında patlayıcının elinde patlaması sonucu yaralanarak vazife malulü olmuştu.

Şehit Polis Memuru Bülent Altun ise 08 Temmuz 2004 günü Patnos İlçesi’nde iki ailenin kavgasını ayırmak için gösterdiği çaba sırasında, kavgaya karışanlardan birinin silahından çıkan kurşun ile vurularak şehit olmuştu.

Devlet Övünç Madalyaları ve Beratlarını, Vazife Malulü Polis Memuru Mehmet Alkan ve Şehit Polis Memuru Bülent Altun’un ağabeyi Gültekin Altun’a veren Vali Erkmen, özgürlük ve bağımsızlığın bedelinin gaziler ve şehitler vermekten geçtiğini söyledi. Gaziler ve şehitler vermenin ilk olmadığını, son da olmayacağını belirten Vali Erkmen, “Bayrağımız hür olarak dalgalanıyorsa, bizler bugün bu güzel vatan toprakları üzerinde hür ve mutlu olarak yaşıyorsak, bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Türk milleti her zaman şehitlerine ve gazilerine gereken ilgiyi ve saygıyı göstermiştir. Şehitlik bize göre en yüce mertebedir, gazilik çok kutsaldır. Bugün burada başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve hayatta olmayan gazilerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.

Devlet Övünç Madalyalarının hak sahiplerine tesliminin ardından, Vali Erkmen ve protokol üyeleri Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesini de ziyaret etti.

           

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı