REKLAMI GEÇ

Denizli biyoçeşitlilik açısından Türkiye’de önemli bir yere sahip

Denizli biyoçeşitlilik açısından Türkiye’de önemli bir yere sahip

Ekosistemde önemli bir konuma sahip olan biyoçeşitlilik hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Serkan Cüce, “Denizli, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesişim noktasında bulunmasından dolayı biyoçeşitlilik açısından Türkiye’de önemli bir yere sahip” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Mayıs 2024 Salı, 13:20

Türkiye’de ve dünyada biyolojik çeşitlilik hızla azalırken, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Serkan Cüce konuyla ilgili  açıklamalarda bulundu. Denizli’nin Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesişim noktasında bulunmasından dolayı biyoçeşitlilik açısından Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Cüce, “Denizli bu konum sayesinde farklı ekosistemlere ev sahibi yapmakta. Honaz Dağı Milli Parkı, Bozdağlar ve Büyük Menderes Nehri gibi doğal alanlar, bölgedeki biyoçeşitliliğin korunmasına katkı sağlamakta. Bitki ve hayvan türlerinin envanterlerini yaparak kontrollü olarak toplanmasını sağlıyoruz. Ayrıca Çameli ilçesindeki ormanlarımızda biyoçeşitlilik çalışmaları yapılmış olup, bunların korumacılık faaliyetleri planlanmakta” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 3 bin 700 tanesi endemik olmak üzere toplamda 11 bin 800 adet bitki türünün bulunduğunu belirten Cüce, “Biyoçeşitlilik insan hayatı açısından önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı çevre, temiz su, temiz hava,  tıbbi ve aromatik unsurlar gibi bir çok faktörü bünyesinde bulundurur” dedi.

  “Çevre kirliliği, kontrolsüz avlanma gibi unsurlar biyoçeşitliliği azaltıyor”
  Günümüzde biyolojik çeşitliliğin hızla azalma nedenleri hakkında konuşan Cüce, şunları kaydetti:

“Çevre kirliliği, aşırı, kontrolsüz avlanma ve faydalanma, orman yangınları, iklim değişikliği gibi faktörler biyoçeşitliliği azaltmakta. Biyoçeşitliliğin azalması doğal denge üzerinde yıkıcı etkilere neden oluyor. Örneğin hayvanlar açısından bakacak olursak, yırtıcı kuşlar ve yılanların azalması fare popülasyonunun artmasına neden olacak. Bu ve bunun gibi durumlar doğal dengeyi bozuyor. Özellikle çevre kirliliği, kontrolsüz avlanma gibi gibi unsurlara dikkat edilmeli” DENİZLİ (İHA)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı