REKLAMI GEÇ

Depremi anlattılar

Depremi anlattılar

Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) “İletişim Hayattır, Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım” projesi kapsamında 81 ilde deprem hakkında halkı bilinçlendirmek için yola çıkan tırı, Denizli’ye geldi.

/ DENİZLİHABER / 25 Eylül 2008 Perşembe, 00:00

Bugüne kadar 64 ili ziyaret eden ve deprem felaketi konusunda halkı bilgilendirme çalışması yürüten AKUT Tırı, 65. il olarak Denizli’yi ziyaret etti. AKUT ekibi, halka deprem eğitimi el kitabı dağıttı ve 17 Ağustos depremini konu alan belgeseli sundu.

Bayramyeri Meydanı’nda halkla buluşan AKUT ekibini, Vali Yavuz Erkmen de ziyaret etti. Erkmen, tırda sergilenmekte olan deprem öncesi, deprem anı ve derem sonrası alınması gereken tedbirlerin resimli olarak açıklandığı sergiyi gezdi. AKUT’un gönüllü olarak bütün illerimizi kapsayacak şekilde deprem konusunda bilgilendirme çalışması yapmasının çok önemli bir olay olduğunu söyleyen Vali Erkmen, “Halkımızın ve özellikle genç nesillerin deprem konusunda bilgilendirilmesi son derece önemli. Temennimiz depremin olmaması.Ancak deprem kuşağında yer alan Türkiye’de depremlerin olması da kaçınılmaz. Bunun için her zaman depreme karşı tedbirlerimizi almalı ve hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Denizli’nin depreme ne kadar hazırlıklı olduğu yönündeki bir soru üzerine Vali Erkmen, “Denizli birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Dolayısıyla er ya da geç deprem olması söz konusu. Denizli’de arama-kurtarma açısından araç, gereç ve donanım eksikliği yok. Ancak deprem yönetmeliği çıkmadan önce yapılan yapılar konusunda kafalarımızda soru işaretleri kalmamalı, binaların depreme dayanıklılık testleri yaptırılmalı ve güçlendirilmesi gerekenler güçlendirilmeli. Bu anlamda kamu binalarımızın depreme karşı güçlendirilmesi gerekenlerin güçlendirilme çalışmaları, ilgili Bakanlıkların ayırdıkları ödenekler ölçüsünde sürdürülüyor. Depreme karşı güçlendirme konusunda ödeneğe bağlı olarak eksikliklerimiz var ama bu da zamanla gideriliyor” diye konuştu.

Ziyarette AKUT Halkla İlişkiler Direktörü Melih Çardak tarafından Vali Erkmen’e, Nasuh Mahruki’nin “Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir” adlı kitabı ile Deprem Eğitimi El Kitabı hediye edildi. Vali Erkmen, son olarak tırın ziyaretçi defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı