REKLAMI GEÇ

İçkili lokallere Danıştay’dan özgürlük

İçkili lokallere Danıştay’dan özgürlük

Danıştay 10. Dairesi, Denizli’deki içkili lokallerin kapatılmasına dayanak olarak gösterilen Dernekler Yönetmeliği’nin 66. Maddesinin 2. Fıkrasının yürütmesini durdurdu. İçişleri Bakanlığı bu karar itiraz etmediği ya da itirazı kabul edilmediği takdirde, bir süre önce ruhsatları iptal edilerek, kapatılan lokaller yeniden faaliyete başlayacak.

/ DENİZLİHABER / 20 Mart 2014 Perşembe, 15:49

Danıştay 10. Dairesi, Denizli Film Sevenler Derneği’nin içkili dernek lokallerinin kapatılması dolayısıyla açtığı Dernekler Yönetmeliği’nin 66. Maddesinin 2. Fıkrasının yürütmesinin durdurulması ile ilgili davayı karara bağladı. 

Danıştay, yönetmelik kuralı ile getirilen yaptırım, yaptırıma bağlanan ihlalin, süre yönünden sınırlarının gösterilmemiş olması nedeniyle açık ve belirli olmadığından, dava konusu düzenlemeyi hukuki güvenlik ilkesine ve hukuka aykırı buldu.2005 yılında çıkarılan dernekler yönetmeliğinden önce yürürlükte bulunan mevzuata göre 1 yıl içinde 3 defa kapatılan dernek lokallerinin ruhsatlarının iptal edileceği öngörülmekteydi.

Denizli’de de birçok içkili dernek lokalinin ruhsatları bu hükme göre iptal edildi. En son yapılan denetimlerde de 3. kez kapatma cezası alkol satıldığı için verildi.

Eğer İçişleri Bakanlığı, Danıştay’ın kararına itiraz etmez ya da itirazı kabul edilmezse, lokallarin ruhsatlarının iptal edilme gerekçeleri ortadan kalkacak. Buna göre, içkili dernek lokalleri yeniden açılabilecek.

Yorumlar

alican kaya   -  Bağlantı 20 Mart 2014, 15:58

eski yerleri merkezde güzel yerler elbet ama bu şehir artık büyük şehir öncelikle belirledikleri yeri kesinlikle hoş bir dekorasyon yaptırması gerekli belediyenin ve sadece orası lokaller için olmalı Antalya ışıklar mevkii ve Antalya kalesi içerisinde olanlar gibi

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı