REKLAMI GEÇ

Komando ormancılar

Komando ormancılar

Denizli Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde, özel orman yangın timi kuruldu. Marmaris ve Denizli´de göreve başlayan tim elemanları, askerliğini komando olarak yapmış kişilerden seçildi.

/ DENİZLİHABER / 5 Eylül 2008 Cuma, 00:00

Fiziken güçlü, dayanıklı, her türlü tehlikeyi göze alabilen ve helikoptere binebilen kişilerden oluşturulan tim, orman yangınlarında öncü kuvvet olarak görev yapıyor. Üç aylık sözleşmelerle çalıştırılan tim elemanları, yangına ilk müdahaleyi yaparak alevleri büyümeden söndürmeye, sarp bölgelerde ise arazözler ve iş makinelerine yol açmaya çalışıyor. Yaşları 22 ile 30 arasında değişen 20 kişi, her an orman yangını olacakmış gibi hazırlıklı bekliyor. Askerler gibi her gün eğitime çıkan tim, sabahları en az bir saat spor yapıyor.

Time girmek için öncelikle askerliğini komando olarak yapma şartını aradıklarını belirten Denizli Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, “Tehlikeli işlerde görev alabilecek kişileri tercih ediyoruz. Hepsinin kondüsyonu çok yüksek. Arkadaşlarımız, hiç dinlenmeksizin sekiz saat rahatlıkla çalışabilecek durumda” dedi.

İhbarı aldıktan birkaç dakika sonra yangın yerine ulaştıklarını kaydeden Oklu, “Tim sayesinde yolu olmayan, bırakın araç girmesini, insanların yürümekte bile zorlandığı yerlere çok seri ulaşıyoruz. Bunun için her türlü donanımımız var. Ağaç kesme motorlarını yanımızdan eksik etmiyoruz. Yangın yerine giderken, arkamızdan gelecek söndürme işçilerine de yol açıyoruz. Yanan ve yanmamış yerleri tırmıklarla ayırıyoruz. Biz alevlerin yanmamış yerlere ulaşmasını engellemeye çalışırken arazözler gelip su sıkmaya başlıyor” şeklinde konuştu.

Özel orman yangın timinde görev yapanlardan biri olan İsmail Kırgıl, görev bilinciyle ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çalıştıklarını söyledi. Fazla zorlanmadıklarını anlatan Muhittin Tosunlar ise, “Askerliğimizi komando olarak yaptığımız için bu tarz hareketliliğe alışığız. Amacımız, bize duyulan güveni boşa çıkarmamak” dedi.

Serkan Tok da ormanların millet malı olduğunu vurgulayarak, herkesin koruma konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini hatırlattı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı