REKLAMI GEÇ

Mucit doktor kendi hava aracını yaptı

Mucit doktor kendi hava aracını yaptı

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Ceylan, yaklaşık 6 yıl uğraşarak kendi tasarlayıp yaptığı ismini ‘Gyrocopter’ verdiği hava aracıyla boş zamanlarını havada geçiriyor. Sadece motoruyla, pervanesini yurt dışından getiren, geri kalan gövde ve iskelet kısmını tamamen kendi uzmanlığıyla yapan Dr. Ceylan, hava aracıyla 3 bin 500 metre yükselebileceğini, 120 kilometre hıza ulaşabileceğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Mayıs 2016 Salı, 09:04

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
Yozgatlı olan ve bir süre önce Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’ne tayin olan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Ceylan, çocukluğundan bu yana olan uçuş tutkusunu, tasarlayıp yaptığı hava aracıyla gideriyor.

denizli-mucit-doktor-kendi-hava-aracini-yapti-1

Yozgat’taki atölyesinde motorunu ve pervanesini yurt dışından getirdiği hava aracına ‘Gyrocopter’ ismini veren Dr. Levent Ceylan, aracını yaklaşık 2 yılda tamamladığını ve 60 bin liraya mal olduğunu söyledi. Hava aracının mekanik, iskelet ve gövde kısmının hepsini kendisinin tasarladığını belirten Ceylan, deneme uçuşunu başarılı şekilde yaptığını, doktorluk dışındaki boş zamanlarını uçarak geçirdiğini söyledi.

Sivil havacılıkta ilk uçağı yapan Vecihi Hürkuş’un ardından kendisinin bir hava aracı yaptığını iddia eden Dr. Levent Ceylan, “Daha önce model uçak maceram vardı. Helikopter pilotluğu da yaptım. Kendim uçmayı sevdiğim için ne yapabilirim diye arayışa girdim ve en kolay bu aracı yapabileceğimi öğrendim. Atölye oluşturup, kendi imkanlarımla yaptım. Prototipini 60 bin liraya yaptığım ‘Gyrocopter’ kendi sınıfında uçan tek alet konumunda. Güvenli alanlarda insanların olmadığı boş ve geniş arazilerde uçuş yapıyorum. 50 metreye kadar yükselip, 2 saat havada kalabiliyorum. Kısa uçuşlar yapıyorum. Yaptığım hava aracı, helikopterin direk inişi ve kalkışı dışında her şeyi yapabiliyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı