REKLAMI GEÇ

Ocak ayında ülke genelindeki yağışlar artarken, Denizli’de azaldı

Ocak ayında ülke genelindeki yağışlar artarken, Denizli’de azaldı

Türkiye, ocak ayını geçen yıla oranla yüzde 100’ü bulan yağış artışıyla geçirdi. Fakat manzara Denizli için aynı olmadı. Denizli’de ocak ayındaki yağış bir önceki yıla göre yüzde 40 azaldı. Yağışlı gün sayısı da 10 günün altında ölçüldü.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Şubat 2024 Perşembe, 12:23

AA muhabirinin, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2024 Ocak Ayı Alansal Yağış Raporu’ndan derlediği bilgilere göre, 1991-2020 döneminde ocak ayında 69,8 kilogram olan yağış normali, bu yılın ocak ayında 87,5 kilogram ölçüldü.

Böylece, Türkiye geneli ocak ayı yağışları normaline (1991-2020) göre yüzde 25, 2023’ün ocak ayı yağışlarına kıyasla da yüzde 100’den fazla artış gösterdi.

Denizli’de rekor düşüş!
Geçen ay, Ege ve Akdeniz bölgeleri hariç tüm bölgelerde yağışlar artarken, en fazla artış yüzde 68 ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde görüldü.
Yağışlar özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nin güney kesimlerinde yüksek oranda artarken, Giresun, Ağrı, Van, Bitlis, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır çevrelerinde yüzde 100’ün üzerinde artışlar kaydedildi.
Hakkari, Siirt ve Şırnak son 64 yılın en yüksek, Van ve Bitlis ise en yüksek ikinci ocak ayı yağışını aldı. Normallerine göre Antalya’nın batısı, Aydın, Denizli, Burdur ve Afyonkarahisar çevrelerinde yağışlar yüzde 40’ın üzerinde azaldı.

Denizli, en fazla azalmanın kaydedildiği şehir
En fazla yağış 226,4 kilogram ile Rize, en az yağış 33,9 kilogram ile Kars’ta ölçülürken, normaline göre en fazla azalma yüzde 30 ile Denizli’de kaydedildi.

Türkiye genelinde uzun yıllar ocak ayısı ortalaması 15,4 yağışlı günken, yağışlı gün sayısı İstanbul çevresi, Kocaeli, Sakarya, Kastamonu, Giresun, Rize, Artvin sahil şeridi ile Bitlis ve Siirt çevrelerinde 20-25 gün aralığında, Denizli ve Uşak çevrelerinde ise yer yer 10 günün altında ölçüldü.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı