Otizm Derneği’nden duygulandıran söyleşi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Otizm Derneği’nden duygulandıran söyleşi

Otizm Derneği’nden duygulandıran söyleşi

Denizli Otizm Derneği’nin “Aileler Soruyor, Uzmanlar Yanıtlıyor’’ söyleşilerinin dördüncü konuğu, psikolog ve aile danışmanı Sefer Mavigöl oldu. Farklı gelişim gösteren çocuk sahibi olmanın ikincil travmalar kapsamına girdiğini belirten Mavigöl, “Mağduriyet tatlı bir yemektir, yemeyin” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Aralık 2017 Cumartesi, 08:45

“Aileler Soruyor, Uzmanlar Yanıtlıyor’’ söyleşilerinin dördüncü konuğu olan psikolog ve aile danışmanı Sefer Mavigöl, ikincil travmalarla ilgili bilgiler verdi. Dernek binasında yapılan söyleşi interaktif bir havada geçti.

Deneyim paylaşımının önemli olduğunu ve bazen çerçeveyi değiştirdiğini ifade eden Mavigöl, bir dernek kurmanın ya da dernek çalışmaları içinde yer almanın travma sonrası olumlu büyüme anlamına geldiğini ifade etti.

Mavigöl, “Kimsenin sizi tanımlamaya hakkı yok. Sizi en iyi siz bilirsiniz. Kendinize kulak verdiğinizde travmayla nasıl baş edebileceğinizi de bulursunuz. Mağduriyet tatlı bir yemektir, bunu yemeyin” dedi.

DUYGULARINIZIN HAKKINI VERİN
Farklı gelişim gösteren çocuk sahibi olmanın da özellikle başlangıçta yas etkisi yarattığına dikkat çeken Mavigöl, bu yas sürecinin daha sağlıklı atlatılması için ağlamaktan korkmamak gerektiğini belirtti.

Mavigöl, “Eleştirel psikologlar travma mağduru yerine travmadan kurtulan ifadesini tercih ediyorlar. Hayatta mutluyken de mutsuzken de yola devam etmek gerekir. Otizmli ya da Down Sendromlu çocuklar kötü değildir. Siz kötü olduğunuz ya da cezalandırıldığınız için onlar sizin çocuklarınız olmadı. Hayat kusurlarıyla mükemmeldir. İnsan duygularıyla insandır. Hissettiğiniz duygunun hakkını verin ve yola devam edin” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı