REKLAMI GEÇ

PAÜ’den çevre bilincine katkı

PAÜ’den çevre bilincine katkı

TÜBİTAK Doğa ve Bilim Okulları proje grubunda yer alan, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından yürütülen “Tipitop ve Arkadaşları İle Toprağı Tanıyoruz” projesi hızıyla sürüyor.

/ DENİZLİHABER / 23 Ekim 2009 Cuma, 17:37

Özellikle, 5-6 yaş çocuklarına toprağı tanıtmak ve çevre bilincini geliştirmek amacıyla hazırlanan proje toprağın özellikleri, yararları, toprağın altında ve üstünde yer alan canlılar, toprağın korunması konularını içeriyor. Ayrıca projede etkili öğrenmeyi desteklemek, bilimsel bakış açısını kazandırmak için oyun, drama, hikaye, şarkı, deney başta olmak üzere farklı etkinlikler ve aile katılımlı çalışmalar yapılıyor.

2009-2010 eğitim öğretim yılında yaklaşık 110 okul öncesi dönem çocuğunu kapsayan proje Hulusi Kulaklı İlköğretim Okulu ve Dentaş İlköğretim Okulları’na uygulandı. Çalışmaya anasınıfı öğrencileri, aileleri ve öğretmenleri de katıldı. İlk grup olan Hulusi Kulaklı İlköğretim Okulu’nda Çiğdem Gezener yönetimindeki sabahçı anasınıfı grubu, 12 Ekim- 22 Ekim arasında çalışmalarını gerçekleştirdi. Diğer grupların çalışmalarının ise 2009 Kasım ve 2010 Mart ve Nisan aylarında yapılması planlanıyor.

Projede, çocukların yaparak-yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla, gelişim özelliklerine yönelik programlar hazırlanırken, etkinliklerin dikkat çekici olması ve çocukları soru sormaya teşvik etmeye önem verildi. Projede eğitimin devamlığının sağlanması açısından yapılan çeşitli düzenlemelerin bulunduğu ve bunlardan ilkinin eğitim ortamlarındaki etkinliklere paralel aile katılımı çalışmalarıdır. Diğer çalışmalar ise projeye katılan okul öncesi eğitimi öğretmenlerine, ailelere yönelik hazırlanacak el kitapları, projenin uygulandığı anasınıflarında oluşturulacak toprak köşesidir.

Yrd. Doç. Dr. Hülya Gülay’ın yürütücülüğündeki çalışmada Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alev Önder, Pamukkale Üniversitesi’nden Doç. Dr. Raşit Urhan, Doç. Dr. Sacit Köse, Yrd. Doç. Dr. Esin Turan Güllaç, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Savran Gencer, Yrd. Doç. Dr. Kutret Gezer, Yrd. Doç. Dr. Yeşim Kara, Ögr.Gör.Dr. Şevket Yılmaz ve Ögr. Gör. Dr. Nazmi Durkan, Denizli Orman İşletme Md. Yrd. Güven Gültekin, Adana Bilim ve Sanat Merkezi’nden Uzm. Biyoloji Öğretmeni Mehmet Duran Öznacar, anaokulu öğretmenleri Çiğdem Güvener, Erdoğan Karadirek, Keriman Avcı, Emel Özçelik ve sağlık memuru Mehmet ÖZTÜRK yer alıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı