REKLAMI GEÇ

Prof. Dr. Arslan: “Teknoloji yalnızlaştırıyor”

Prof. Dr. Arslan: “Teknoloji yalnızlaştırıyor”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Arslan, insan olmanın en önemli karakteristiğinin dil ve dile yüklediği söz boyutu olduğunu belirterek, herkesin elektronik cihazlara gömülerek yalnızlaştığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Ekim 2017 Cuma, 10:21

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından ortaklaşa düzenlenen XVII. Uluslararası Deyişbilim Sempozyumu Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan açılış töreni ile başladı.

İki gün sürecek sempozyumun açılış konuşmasını yapan PAÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Arslan, insanın insan olma karakteristiklerinden en önemli olanının dil ve dile yüklediği söz, kelam boyutu olduğunu belirterek, günümüzde sohbet ortamlarının iyice azaldığı, herkesin elektronik cihazlar içine gömülerek yalnızlaşmaya başladığını, dünyada gittikçe insanların sözden uzaklaştığını söyledi.

Prof. Dr. Aslan, “Okuryazarlıktan önce insanlara sözlü kültürü, sohbet kültürünü, konuşma ve söz kültürünü aşılamak gerekiyor. Deyişbilim Sempozyumu sözün manasını ortaya koymak bakımından burada iki gün boyunca çeşitli bildiriler üzerinden tartışılacak ve sözün derinlikli boyutlarını çeşitli katılımcı arkadaşlarımız ortaya koyup tartışacaklar, sizlere farkındalık yaratmaya çalışacaklar” dedi.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul İşler de katılımcılara seslendi. İşler, “Çeşitli milletlerden bir yazarın eserlerini kendi dilinde tanıtmanın hiçbir anlamı yoktur. Nasrettin Hoca, Mevlana, Ahmet Yesevi, Yahya Kemal gibi bize ait değerlerimizi farklı kültürlere tanıtmalıyız, diğer dillerde yazmalıyız ve konuşmalıyız. Yabancı eserleri tanımak ve tanıtmak için Türkçe yazıp anlatmalıyız. Karşılaştırmalı çalışmalara önem vermeliyiz. Karşılaştırmalı çalışmalar bizim açımızdan kendi kültürümüze de katkıda bulunacaktır. Kendi özümüzden kopmadan, hem kendimize hem bilim dünyasına hem de evrensel değerlere katkı sağlamayı maç edinmeliyiz. Dolayısıyla bu yapılan Değişbilim Sempozyumu’nun öğrencilerimiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk oturumunda Prof. Dr. Ünsal Özünlü ‘Yeniden Bir Bakışla Üslup ve Üslup Türleri’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

İki gün sürecek VXII. Uluslararası Deyişbilim Sempozyumu toplam 8 oturumda 36 bildiri sunulacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı