REKLAMI GEÇ

Sahte Peygamber’e 3 bin kişilik cenaze

Sahte Peygamber’e 3 bin kişilik cenaze

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 5 gün önce kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden, kamuoyunda ‘sahte peygamber’ olarak tanınan İskender Erol Evrenosoğlu (86), Bursa’da toprağa verildi. Kurucusu olduğu MİHR Vakfı’nın ilk televizyonunu Denizli’de açan Evrenesoğlu’nun kentte çok sayıda müridi bulunuyordu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Kasım 2019 Çarşamba, 19:00

“Risalet Nurları” adlı kitabının Allah tarafından yazdırıldığını, önce mesih sonra da peygamber olduğunu iddia eden 86 yaşındaki Evrenesoğlu, 5 gün önce Amerika Birleşik Devletleri’nde tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD’den Bursa’ya getirilen Evrenesoğlu’nun cenazesi için yoğun güvenlik önlemi alındı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı cenaze namazının kılınacağı cami ve Evrenesoğlu’nun toprağa verileceği mezarlık, son anda güvenlik gerekçesiyle değiştirildi.

Kamuoyunda ‘sahte peygamber’ olarak bilinen, mahkeme tarafından kapatılan Medeniyet İrfan Hayır Refah Vakfı (MİHR) başkanlığını yapan, Denizli’de de MİHR adı altında bir televizyon kuran İskender Erol Evrenesoğlu’nun cenazesi, Bursa Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nden saat 11.00 sıralarında yakınları tarafından teslim alındı. Cenaze, sivil polislerin yer aldığı konvoyla, Hamitler Mezarlığı’na getirildi. Cenaze aracının mezarlığa girmesiyle, bazı kişilerin feryat ettiği duyuldu.

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı cenazede, alınan güvenlik önlemleri dikkat çekti. 2019 yılında kapatılan MİHR Vakfi’na mensup üyeler, Evrenosoğlu’nun tabutunun çevresini sarıp, kimseyi yaklaştırmadı. Evrenosoğlu’nun tabutunun üzerine karanfil ve Kuran-ı Kerim konuldu. Evrenosoğlu, kılınan cenaze namazının ardından Hamitler Mezarlığı’nda toprağa verildi.

EVRANESOĞLU KİMDİR?
1933 yılında Bursa’da doğan İskender Erol Evrenesoğlu, kendisine vahiy geldiğini ve ‘Risalet Nurları’ isimli kitabın Allah tarafından yazdırıldığını iddia etmesiyle tanınıyordu. 90’lı yılların sonunda ABD’ye göç eden Evrenosoğlu, vakıf kurarak, televizyon ve çeşitli yayınlarla Türkiye’de faaliyetlerine devam etti. 2019 yılında, mahkeme tarafından kapatılan Medeniyet İrfan Hayır Refah Vakfı’nın (MİHR) kurucusu olan Evrenosoğlu’nun Kur’anı Kerim meali ve tefsir yayını yapan 5 internet sitesi de Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nca sakıncalı olduğu gerekçesiyle 2019 yılı ocak ayında kapatılmıştı. Evrenosoğlu, kamuoyunda ‘sahte peygamber’ olarak tanınıyordu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı