REKLAMI GEÇ

Silahlanmanın yüzde 1’i bile açlığı ortadan kaldırır

Silahlanmanın yüzde 1’i bile açlığı ortadan kaldırır

Dünyada, silahlanmaya harcanan paranın sadece yüzde 1’inin bile açlık sorununu ortadan kaldırabileceği belirtildi.

/ DENİZLİHABER / 16 Ekim 2009 Cuma, 17:30

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Denizli Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, Türkiye’nin de üyesi bulunduğu Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 1979 yılında yaptığı 20. konferansında 147 üye ülkenin ortak kararıyla her yıl 16 Ekim tarihinin Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaya başlandığını söyledi. Gülsever, Dünya Gıda Günü kutlamalarının amacının dünyada giderek artan gıda sorunlarının boyutları ve önemi hakkında kamuoyunu aydınlatmak, herkesi yanlış beslenme ve açlığa karşı mücadelede işbirliğine çağırma olduğunu belirtti. 2009 yılı Dünya Gıda Günü’nün konusunun ‘Kriz Zamanlarında Gıda Güvenliğinin Başarılması’ olarak belirlendiğini anlatan
Yusuf Gülsever, şöyle konuştu: “Bu konunun seçilmesindeki amaç, küresel ekonomik krizden bahsedildiği bu günlerde, aç insanlara erişebilmek, bu insanlara yönelik sosyal programların hazırlanması, tarıma yatırım yapmak ve bu alanda yapılacak yatırımların dünya çapında önemini vurgulamaktır.”

ÇARPICI İSTATİSTİK
Açlığın bir insanlık utancı olduğunu ve dünya nüfusunun üçte birinin yoksullukla boğuştuğunu belirten Gülsever, şunları söyledi: “Tüm dünyada 200 milyonu beş yaşın altındaki çocuklar olmak üzere 840 milyon insan açlık çekmektedir. Her yıl 12 milyon çocuk yetersiz beslenme nedeniyle 5 yaşına gelmeden ölmektedir. İnsanlığın bu sorunu çözümleyecek ve açlığı ortadan kaldıracak zenginliği, kaynağı ve kapasitesi vardır.” Asıl sorunun bu kaynakların yanlış ve adaletsiz dağılımından kaynaklandığını ifade eden Denizli Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en varlıklı 225 kişisinin toplam servetinin sadece yüzde 4’ü ile tüm dünya nüfusunun asgari gıda, su ve sağlık gereksinmeleri karşılanabilir. 2000 yılı itibarı ile dünyada silahlanmaya harcanan paranın sadece yüzde 1’i bile açlık sorununu ortadan kaldırabilir.”

‘HER GÜN GIDA GÜNÜ’
Veteriner Hekimleri Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Ali Uzakgider ise dünyada 1.4 milyar insanın yoksulluk alt sınırında yaşamasına karşın dünyada toplam gıda israfının 48.3 milyar dolar olduğunu söyledi. Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Aracı da sadece bir günün değil, her günün gıda günü ilan edilmesi gerektiğini belirtirken, “Bir günü gıda günü ilan etmekle ve bu günde ahkam kesmekle yeni nesilleri sağlıklı yetiştirip yarınlara taşıyamayız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı