REKLAMI GEÇ

Yazın vazgeçilmezi kar şurubu için, kar kuyularına kar dolduruldu

Yazın vazgeçilmezi kar şurubu için, kar kuyularına kar dolduruldu

Denizli ve yöresinde yaz aylarının en sevilen soğuk tüketim ürünlerinden kar şurubu için hazırlıklar başladı. Bereketli yağan kar, yaza kadar erimeden duracağı kar kuyularına dolduruldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Ocak 2022 Pazar, 14:25

Denizli’nin birçok bölgesinde yaz aylarında pekmez ya da vişne şurubu ile karılarak hazırlanıp ikram edilen ‘kar şurubu’ için hazırlıklar başladı. Denizli merkeze yakın Karcı Dağı başta olmak üzere, Honaz, Çameli, Beyağaç, Acıpayam, Kale gibi yüksek ilçelerde kar kuyulama işlemi bereketli yağışın ardından başladı.

Bu aylarda dağların belli bölgelerindeki temiz karlar, daha önceden hazırlanmış özel kuyulara doldurularak üzeri kapatılıyor ve yaz ayına kadar erimeden kalması sağlanıyor. Yaz aylarında ise kuyulardaki karlar, ihtiyaç kadar çıkarılıp keten çuvallara konarak, kar şurubuna dönüştürülüyor.

Kar kuyulamayı ticari ya da ikramlık olarak yapan insanlar bulunuyor. Acıpayam’ın Hisar Mahallesinde de kar kuyulama işlemi imece usulüyle yapıldı.

Toplanan temiz karlar, kuyulara konuldu ve üzerleri kapatıldı. İmeceye katılan köy sakini Süleyman Korkmaz, “Gucca kar kuyusuna kar doldurduk. Nasipse hava ısınınca yeriz, buyurun” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı