Kılıçdaroğlu: “Torununu ve hesap makinesini yanına alsın hesaplasın” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kılıçdaroğlu: “Torununu ve hesap makinesini yanına alsın hesaplasın”

Kılıçdaroğlu: “Torununu ve hesap makinesini yanına alsın hesaplasın”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir dille eleştirdi. Vize krizinin maliyetinin 50 milyar lira olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan az önce yaptığı konuşmada ‘Bu 50 milyar lira nereden çıktı’ dedi. Kendisine önerim, torunu matematik biliyordur. Torununu yanına alsın, hesap makinesini yanına alsın, dolardaki bir kurusun artışın maliyetini çıkarsın. Bu kadar basit. Eğer bu hesabı yapmaktan acizse gelsin bana ben hesaplayıvereyim” dedi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Bülent Ecevit’le ilgili sözlerine de tepki gösterdi, “Beyefendi, senin milliyetçiliğin ne? Mangal milliyetçiliği mi?” diye konuştu.

Ayhan Akar / DENİZLİHABER / 12 Ekim 2017 Perşembe, 14:56

Kılıçdaroğlu, Denizli’de Lavin Otel’de işadamları ve sanayicilerle yaptığı toplantının ardından basın toplantısı düzenledi. Denizli Sanayi ve Ticaret Çalıştayı’nda bir araya geldiği iş dünyasının temsilcilerini dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de olmaktan son derece mutlu olduğunu, Denizli’nin ihracatta Türkiye’nin 8. ili konumunda bulunduğunu, Türkiye’nin 10 büyük şirketinin Denizli’de olduğunu söyledi. Denizli’nin istihdam ve üretim açısından önemli bir kent olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Denizli iş dünyası, büyümesi, döviz gelmesi, istihdam yaratması açısından önemli bir kent. Sanayici arkadaşlarımı dinledim. Erdoğan’a rağmen vize krizinin sonlandırılması onların da en büyük arzusu. Kriz giderek büyüyebilir, sanayiciler sağduyuyla bu sorunu aşmak istiyor. Umarım sanayicilerin bu beklentileri gerçekleşmiş olur” dedi.

Denizlili işadamlarının ve sanayicilerin ara eleman sıkıntısı çektiklerini dile getirdiklerini, eğitim sisteminden şikayetçi olduklarını ve kente son yollarda yabancı yatırım gelmediğini belirttiklerini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz kendilerine cevap verdik. Her ülkenin sanayi, tarım, turizm stratejisi vardır, Türkiye önümüzdeki 50 yılda tarımda, sanayide nereye gidecektir, bütün bunların masaya konulması, stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledik. CHP’nin Genel Başkanı olarak partimizin önümüzdeki stratejilerine de beş ana başlık halinde kendileriyle paylaştım” diye konuştu.

“TORUNUNU DA ALSIN HESAPLASIN”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vize krizinin maliyetinin 50 milyar lira olduğu yolundaki sözlerini açması yolundaki soruya, “Vize krizinin maliyeti Sayın Erdoğan az önce yaptığı konuşmada bu 50 milyar lira nereden çıktı dedi. Kendisine önerim şu. Torunu matematik biliyordur, torununu yanına alsın, hesap makinesini yanına alsın, dolardaki bir kurusun artışın maliyetini çıkarsın. Bu kadar basit. Eğer bu hesabı yapmaktan acizse, gelsin bana ben kendisine hesap vereyim” dedi.

“HÜKÜMET SAĞLIKLI TUTARLI PLANLAMA YAPMALI”
Hükümetin sağlıklı ve tutarlı planlama yapması gerektiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Hükümetin sağlıklı, tutarlı planlama yapması lazım. Denizli kamudan beklediği yatırımı almıyor, şu ana kadar almış değil. İhracatta Türkiye’nin 8. Kenti, ciddi potansiyeli var, turizm açısından hak ettiği turisti alamıyor. Burada büyük şehir açısından buyük sorunlar var, tarımda ciddi sorunlar var. Bunların hepsini aşmak mümkün. Oturdum hepsini sanayici arkadaşlarıma nasıl aşılacağını madde madde anlattım. Açıklamalarımız kafanızda soru işareti bırakıyorsa bize söyleyin dedim. Türkiye üretmek, ekonomisini geliştirmek, demokrasini geliştirmek, üretmek zorunda olan bir ülkedir. Sosyal devlet olmalıdır. Bütün komşularıyla ve dünyayla barış içinde yaşamak zorundadır. Bu dört koşulu sürdürülebilir kılmak zorundadır. Bu strateji içinde giderseniz olayı büyütürsünüz” dedi.

“SENİN MİLLİYETÇİLİĞİN MANGAL MİLLİYETÇİLİĞİ Mİ?”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Başbakan Bülent Ecevit’le ilgili sözlerini sert bidr dille eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu arada Sayın Erdoğan rahmetli Bülent Ecevit’le ilgili çok sert cümleler kullandı. Bir anlamda onun milliyetçiliğini sorguladı. Rahmetli Ecevit’in sağlığı ve yaşı istismar edilmemeli. Hele hele ölen bir insanın yaşından yola çıkarak istismar etmek asla doğru değildir, olmamalı da. Sen Ecevit’in milliyetçiliğini öğrenmek istiyorsan rahmetli Ecevit, Türkiye’nin milliyetçiliğini Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na yazdı, afyon tarlalarına yazdı milliyetçiliği. O’nun milliyetçiliği yürekli milliyetçilikti. Ne söylediyse arkasında durdu. Sayın Erdoğan’a sormak istiyorum? Sen milliyetçi geçiniyorsun. Ege adalarına bak, Yunan adalarına bak. Ege’de bizim olan adalar Yunanistan tarafından işgal edilmiş durumda. Beyefendi senin milliyetçiliğin ne? Mangal milliyetçiliği mi? Neden adalara sahip çıkmıyorsun. Hem Amerikan, hem İngiliz belgelerinde Türkiye’ye ait olan adalarda şu an Yunan bayrağı dalgalanıyor. Bunun yanıtını istiyorum Erdoğan’dan. Ecevit’le uğraşma. Allah rahmet eylesin, Ecevit bu ülkeye hizmet etmiş bir kişidir. Ne onunla uğraşıyorsun” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu basın toplantısının ardından sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Toplantı basına kapalı yapıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı