Başer: “12 Eylül demokrasiye sıkılmış kurşundur” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Başer: “12 Eylül demokrasiye sıkılmış kurşundur”

Başer: “12 Eylül demokrasiye sıkılmış kurşundur”

AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Ekrem Başer 12 Eylül darbesinin yıldönümünde mesaj yayınladı. Başer, darbeyi kınadı, “12 Eylül demokrasiye sıkılmış tek kurşun değildir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Eylül 2019 Perşembe, 09:50

12 Eylül 1980 askeri darbesinin tarihe kara bir leke olarak geçtiğini belirten Başer, “12 Eylül 1980’de yaşanan askeri darbe öncesi ve sonrasıyla yakın tarihimizin en sancılı süreçlerinden biri olmuştur. O acılar ne yazık ki bugün bile taptaze karşımızda, içimizde ve vicdanımızdadır. Aradan 39 yıl geçmesine rağmen acısını dün gibi yaşadığımız 12 Eylül’ü unutmamız mümkün değildir” dedi.

12 Eylül’ün dış mihrakların Türkiye’yi kendi planları içerisinde düzenleme çalışması olduğunu anlatan Başer, “12 Eylül Darbesi 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde cuntacıların üçüncü açık müdahalesidir. Bu müdahale ile Süleyman Demirel’in Başbakan’ı olduğu hükümet görevden alınmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedilmiş, Anayasa tamamen rafa kaldırılmıştır. Türkiye siyasetinin yeniden tasarlandığı bir dönem başlamıştır. Cezaevlerinde işkenceler ve bu işkencelere maruz kalan, hayatını kaybeden vatan evlatları olmuştur” dedi.

12 Eylül 1980 darbesinin sosyal hayatın da tüm noktalarında hissedildiğini kaydeden Başer, “Bu hain darbe, ekonomik sıkıntıları, cezaevlerindeki evlatlarından bihaber olan ailelerin çektikleri zulümleri ve bu ailelerin yıllarca sürecek mağduriyetlerini doğurmuştur” ifadelerini kullandı.

Başer 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek; “Bu aziz millet bundan sonra darbelere boyun eğmeyeceğini 15 Temmuz gecesi tüm Dünya’ya göstermiştir. Bu millete kimse boyunduruk vuramayacaktır. Biliyoruz ki 15 Temmuz ruhu tüm dünyaya büyük bir mesaj vermiştir eğer bu hain darbe girişimi gerçekleşmiş olsaydı aynı acılara aynı İşkencelere şahit olacaktık. Bu millet bir daha asla yeni 27 Mayıs’larına, 12 Eylül’lerine, 28 Şubat’ları yaşanmasına izin vermeyecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle 12 Eylül askeri darbesi, demokrasimize kara leke olarak kazınmış tüm darbeleri, darbe girişimlerini lanetliyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı