Filiz yardım ve destekleri açıkladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Filiz yardım ve destekleri açıkladı

Filiz yardım ve destekleri açıkladı

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; yazılı bir açıklama yaparak salgın döneminde verilen destekler ve yardımlarla ilgili rakamsal bilgileri paylaştı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Mayıs 2020 Çarşamba, 13:36

Türkiye’nin, salgınla mücadele ederken mali disiplini bozmadan ekonomi ve üretimi ayakta tutacak önemli tedbirleri ve destekleri hayata geçirdiği vurgulayan Filiz, “Dünya’nın olağanüstü bir süreçten geçtiği bu dönemde ani, hızlı ve yerinde kararlar alarak sadece salgın ile değil salgının yaratacağı ekonomik sorunları da öngörüp gerekli tedbirler alan devletimiz bu kapsamda bir takım destek ve yardım paketlerini peşi sıra açıklamış ve açıklamaya da devam etmektedir. Öncelikle 100 milyar TL değerinde ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ destek paketi uygulamaya konulmuş ardından değişen ihtiyaçlara göre destek miktarı 200 milyar liraya çıkarılmıştır. 4.4 milyon dar gelirli aileye biner liralık nakit destek sağlanmıştır. Bunun yanı sıra kapsama girmeyen ancak gelirini, işini kaybedenlere de bin lira yardım yapıldı. En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltildi. Kamu bankalarınca, aylık 5 bin TL’nin altında geliri olan tüm vatandaşlara 6 ay geri ödemesiz 10.000 TL’ye kadar ‘Temel İhtiyaç Desteği’ sağlandı. İşverenlere, sektör ayrımı yapılmaksızın ‘Asgari Ücret Desteği’ sağlandı. Esnaf Destek Paketi’ kapsamında tüm esnafa 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart (Esnaf Kart) desteği sağlandı. ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği verilmeye başlandı. İşverenlerin işçi çıkarmaları üç ay süreyle yasaklandı. Ücretsiz izne ayrılan işçiler ile 15 Mart’tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneği hak kazanamayanlara, aylık 1177 TL’lik ‘Nakdi Ücret Desteği’ uygulamasına başlandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Ramazan ayı için 500 milyon lirayı aşkın ilave kaynak sağlandı. 5 Mayıs’a kadar Vefa Sosyal Destek Gruplarına 4 milyon 924 bin 927 talep ulaştı, bunların 4 milyon 541 bin 829’u karşılandı. Üçüncü faz sosyal yardım programı kapsamında 7 Mayıs itibariyle 620 bin haneye ödeme yapıldı” dedi.

DENİZLİ’DE FAYDALANILAN DESTEK VE YARDIMLAR

Denizli’de gerçekleştirilen destek ve yardımlar konusunda da açıklamalar yapan Filiz, “Pandemi Sosyal Destek Proğramı kapsamında 1. 2. ve 3. faz yardım paketlerinden 38.126 aile 38 milyon 126 bin TL’lik nakdi yardımdan faydalandı.

Denizli’de Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek ‘Hazine Destekli Faizsiz’ olarak 6 ay ertelenen kredi geri ödemelerinden 2.452 çiftçimiz yararlandı. Tüm esnaflarımız için verilen 25.000 TL’ye kadar limitli ‘İşletme Finansman Desteği’ paketinden 12.679 esnafımız faydalandı” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı