“Benim Mahallem” projesi büyüyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

“Benim Mahallem” projesi büyüyor

“Benim Mahallem” projesi büyüyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, mahalle muhtarlarının başkanlığında oluşturulan ve ilk olarak 8 mahallede uygulanan “Benim Mahallem” projesi başlattı. Proje ile mahalle ölçeğinde yönetim birimi oluşturarak, karar süreçlerine halkın katılımının sağlanması ve mahallenin ortak ihtiyaçlarının belirlenerek, mahallenin yaşam kalitesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Haziran 2017 Cumartesi, 12:11

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi tarafından kısa bir süre önce başlatılan ve şu ana kadar 8 mahallede kurulumu tamamlanan “Benim Mahallem” projesinin tanıtımı ve iftar yemeği yapıldı.

İftar programına, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Zeytinköy, Muratdede, Hacıkaplanlar, Anafartalar, Bahçelievler, İlbade, Gültepe ve Yunus Emre Mahalle muhtarları, mahalle meclisi temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Benim Mahallem projesinin diğer illere örnek teşkil edeceğini kaydederek, “Kent Konseyi olarak mahallelerimizde mahalle meclisleri kurmayı hedefledik. Benim Mahallem projemizin amacı muhtarlarımıza yardımcı olarak yerelde demokrasinin en kılcal damarlara kadar yerleşmesini sağlamaktır” dedi.

“HERKES ALINAN KARARLARDA SÖZ SAHİBİ OLSUN”
Değirmenci, “Çocuklarımızla, gençlerimizle, kadınlarımızla, erkeklerimizle, yaşlılarımız ve engellilerimizle yani mahallede yaşayan herkes alınan kararlarda söz sahibi olsun istiyoruz. Benim Mahallem projemiz ile mahalle sakinlerini yeninden tanıştırmayı hedefliyoruz. Mahalle sakinlerinin daha fazla kaynaşması ile birlikte ileriye yönelik güzel fikirler ortaya çıkacaktır. Biz de bunlara vesile olalım istedik. İlk olarak 8 mahallede projemizi başlattık. Önümüzdeki süreçte Denizli’deki bütün mahallelerimizde muhtarlarımız başkanlığında bu projemizi hep beraber daha güzel yerlere taşıyacağız” şeklinde konuştu.

“GÖNÜL BİRLİĞİNİ BENİM MAHALLEM PROJESİ İLE SÜRDÜRECEĞİZ”
“Benim Mahallem projesi ile Denizli’yi daha güzel yerlere taşıyacağız” diyen Başkan Osman Zolan, şöyle konuştu: “Kent Konseyimiz bünyesinde hizmet veren Kadın, Engelli, Çocuk ve Gençlik Meclislerimiz var. Bunun yanı sıra El Emeği Pazarımız ve Kent Şairleri Topluluğumuz var. Biz istedik ki, Kent Konseyi daha geniş bir işleve sahip olsun. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Benim Mahallem projemiz ile mahallelerimizde zaman zaman toplantılar yapılsın ve vatandaşlarımızın dertleri, sorunları, talepleri öğrenilsin istedik. Gönül birliğini sağlama anlamında hayata geçirdiğimiz projemizle 8 mahallemizde komisyonlar kurarak Benim Mahallem projemizi hayata geçirdik. Bugün komisyonlarını oluşturduğumuz mahallelerimiz ile hem projemizin tanıtımını hem de birlikte iftar yapmak istedik.”

“HER ZAMAN HALKLA İÇ İÇEYİZ”
Başkan Zolan, “Ramazan ayında gerçekleştirilen mahalle iftarlarımız kapsamında her gün en az 2 mahallemizi ziyaret ediyorum. Biz her zaman vatandaşımızla iç içeyiz. Eğer bir mahallemizde aç yatan bir vatandaşımız varsa, dışarıda yatan bir vatandaşımız varsa bundan iki kişi sorumludur. Biri o mahallenin muhtarı diğeri de bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı. Bu sorumluluğu hep birlikte taşıyacağız. Mahallelerimizde sıkıntı çeken vatandaşlarımız varsa muhtarlarımız başta olmak üzere konseyimiz ve bu komisyonumuz onları tespit edecektir. Mahallelerimizin güzelleşme, katılım ve ilerlemesi için el ele, gönül gönüle olacağız. Bu çerçevede tüm mahallelerde bu oluşumu hayata geçireceğiz” diye konuştu. Başkan Osman Zolan’ın konuşmasının ardından “Benim Mahallem” projesi içerisinde yer alan 8 mahalle muhtarına temsil belgeleri verildi.

BENİM MAHALLEM NEDİR?
Benim Mahallem projesi ile mahalle ölçeğinde yönetim birimi oluşturarak, karar süreçlerine halkın katılımının sağlanması ve kamusal alanın inşası amaçlanıyor. Mahalle muhtarının doğal başkanlığında kurulan Mahalle Meclisleri ile mahallenin ortak ihtiyaçlarını belirlemek, yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalle ile ilgili konularda görüş bildirmek, diğer kurumlarla işbirliği yapmak ve mahallelinin kamu yönetimlerinin karar süreçlerine katılımını sağlamak konularında çalışmalar yürütür. Unutulmaya yüz tutmuş mahallelik kültürünü ve demokrasi bilincini geliştirecek çalışmalar gerçekleştirecek projede mahallenin özeline yönelik sorunlara mahalle bazında çözümler üretmek de hedefleniyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

_

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
29 Kasım 2021 Pazartesi 16 24Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
30 Kasım 2021 Salı 14 16Kuvvetli Sağanak Yağışlı
1 Aralık 2021 Çarşamba 7 10Yağmurlu
2 Aralık 2021 Perşembe 5 13Parçalı Bulutlu
3 Aralık 2021 Cuma 8 15Parçalı Bulutlu

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

_

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

_

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26

_