REKLAMI GEÇ

Vali Karahan İİMEK 2018 toplantısında işadamlarına seslendi

Vali Karahan İİMEK 2018 toplantısında işadamlarına seslendi

İşgücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla yerel düzeyde politikalar oluşturmak, plan yapmak ve kararlar almak, ilgili kurum ve kuruluşlara görüş ve önerilerde bulunmak amacıyla düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2018 Yılı 2. Olağan toplantısı Vali Hasan Karahan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Nisan 2018 Salı, 18:58

Toplantıya Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli İŞKUR İl Müdürü V. Fatih Işık, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdullah Mersin, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karadeniz, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile işverenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Karahan, önceki toplantılardan farklı olarak istihdam seferberliğinin 2. fazının işverenlere aktarılması için işverenlerin de katılımı ile gerçekleştirildiğini belirtti.

Vali Karahan, “Sanayi ve üretim alanında ülke ekonomisine önemli katkı sunan, ihracatta her zaman ilk 10’un içinde yer alan Denizlili işadamlarımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına kayıtsız kalmayarak Milli İstihdam Seferberliği’ne destek verdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi’nin 2. Fazına da işadamlarımız büyük bir destek sağlayacaktır. Gün birlik olma ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine en iyi şekilde taşıma günüdür. Daha güçlü ekonomi ve 2023 yılı ülkemiz hedeflerine ulaşabilmek için hep birlikte iş birliği, güç birliği içerisinde gelecek kuşaklarımıza aydınlık yarınlar bırakabilme adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu seferberlikte hepimiz elimizi taşın altına koymamız gerekir. Denizli’nin her konuda olduğu gibi bu konuda da ülkemize örnek illerden biri olacağına inanıyorum” dedi.

Denizli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdullah Mersin, istihdam teşvikleri hakkında sunumunu yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

İstihdamın artırılması, çalışma hayatındaki sorunlar ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü V. Fatih Işık, işgücü piyasası verileriyle İŞKUR’un faaliyetleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi.

İstihdam Teşvikleri hakkında da bilgilendirme sunumu yapan Işık, “SGK verilerine göre; Denizli’de 2017 yılında bir önceki yıla bakıldığında 18.364 artı istihdam yapılmıştır. 27 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7103 Sayılı Kanunla, sanayi, imalat, bilişim, hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara ve esnafımıza birçok yeni istihdam teşvikleri sunulmuştur. Bunlar; +2 ilave istihdam teşviki, “bir senden bir benden” istihdam teşviki, işbaşı eğitim programları, 2-5 yaş arası çocuğu olan annelere, kreş yardımı şeklindedir. Yeni teşvikler ile birlikte bu artışın iki katına çıkacağını umut ediyorum” dedi.

Tekliflerinin görüşülmesi ile devam eden toplantı, kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
24 Temmuz 2024 Çarşamba 26 39Sıcak
25 Temmuz 2024 Perşembe 24 39Çok Bulutlu
26 Temmuz 2024 Cuma 24 36Parçalı Bulutlu
27 Temmuz 2024 Cumartesi 21 35Sıcak
28 Temmuz 2024 Pazar 24 39Sıcak