REKLAMI GEÇ

El Nino kar kuyularını eritti

El Nino kar kuyularını eritti

Yaz aylarında ‘El Nino’ sıcakları nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden aşırı sıcak hava, doğal kara olan ilgiyi arttırdı. Bozdağ Dağı’nda kuyularda depolanan karlar bitme noktasına geldi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Eylül 2023 Pazar, 13:51

Denizli bu yaz ‘El Nino’ sıcakları nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden aşırı sıcak günler yaşadı. Bunaltıcı sıcaktan kurtulup biraz olsun serinlemek isteyenler doğal karla yapılan karlamaya yüklendi.

Aşırı talep nedeniyle Tavas ilçesine bağlı Nikfer Mahallesi sınırları içinde bulunan Bozdağ Dağı’nda mart ve nisan aylarında kuyularda depolanan karlar, bitme noktasına geldi.

Bozdağ Dağı’ndaki yıllardır kullanılan kar kuyularını kullanarak 15 yıldan bu yana oğlu Yasin Deymeci ile birlikte doğal kar işi yaptıklarını anlatan karcı Yusuf Deymeci, “15 yıldan bu yana Bozdağ Dağı’ndaki kar kuyularını kış aylarında yağan karla dolduruyoruz. Kışın kuyularda depoladığımız doğal karları yaz ayları boyunca sıcaktan bunalanlar için karlama yapan iş yerlerine, mevlitlere, düğünlere, sünnetlere ve nişanlara gönderiyoruz. Kışın kuyulara doldurduğumuz karlar vişne, nar suyu ve pekmez kullanılarak karlamaya dönüştürülüp müşteriye sunuluyor. Bu yaz havalar aşırı sıcak gitti. İnsanlar aşırı sıcak günler nedeniyle zor günler geçirdi. Sıcaktan biraz olsun uzaklaşmak isteyenler, serinlemek isteyenler doğal kara daha çok ilgi gösterdi. Yoğun talebe yetişebilmek için kışın kuyularda depoladığımız doğal karları geçe gündüz çıkarttık, müşterilere gönderdik. Bizim açımızdan yoğun tempolu bir yaz sezonu oldu. Kışın depoladığımız karlar bitme noktasına geldi. El Nino sıcaklarının bize çok faydası oldu” dedi. DENİZLİ (İHA)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Hüseyin İnamlık

Tavas Belediye Başkanı

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
29 Eylül 2023 Cuma 10 24Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
30 Eylül 2023 Cumartesi 9 23Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
1 Ekim 2023 Pazar 8 21Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
2 Ekim 2023 Pazartesi 8 21Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
3 Ekim 2023 Salı 7 22Gökgürültülü Sağanak Yağışlı