DTO 2019’un yol haritasını belirledi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DTO 2019’un yol haritasını belirledi

DTO 2019’un yol haritasını belirledi

DTO Meclisi, 2018’i kapattı. Meclis üyeleri, odanın 2019’a dair bütçesini oybirliği ile kabul etti. Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, yeni yılda yapacaklarına yönelik yol haritalarının çizilmesine katkı koymalarından dolayı, meclis üyelerine teşekkür etti. Aldıkları kararların hayırlı olmasını diledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Aralık 2018 Perşembe, 12:32

DTO Meclisi, odanın 2019 bütçesini oybirliği ile kabul etti. DTO Meclisi üyelerine, 2019 yılındaki yol haritalarının çizilmesine katkı koymalarından dolayı teşekkür eden Başkan Erdoğan, alınan kararların hayırlı olmasını temenni etti.

“YATIRIM TEŞVİK BELGELERİ, 669 MİLYON LİRALIK YATIRIM DEMEK”
Konuşmasında, Denizli’nin güncel ekonomik verilerine de yer veren Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Ekim ayının sonu itibarıyla ilk 10 aylık dönemde Denizli’ye 77 adet yatırım teşvik belgesi verildiğini açıkladı. Bu belgelerin karşılığının ise, 669 milyon TL tutarında yatırım olduğuna dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “Bu belgelerin 44 adedi imalat, 14 adedi hizmetler, 10 adedi madencilik, 5 adedi tarım faaliyetleri, 4 adedi ise enerji yatırımları için verildi. Teşvikler, bir önceki yıla göre %37 artışla, 1.558 kişilik istihdam oluşturdu. 2017’nin ocak-ekim döneminde bu sayı 1.140’ta kalmıştı. Öte yandan, Kasım ayı sonu itibarıyla 11 aylık dönemde, Denizli’mizden Türk Patent Enstitüsü’ne, 1.253 adet marka başvurusu, 314 adet endüstriyel tasarım başvurusu, 44 adet patent başvurusu, 28 adet de faydalı model başvurusu oldu” diye konuştu.

“DTO’YA KAYITLI FİRMA SAYISI, 17.048’E ULAŞTI”
Ayrıca, 1.280 firmanın daha Denizli Ticaret Odası’na kaydını yaptırdığını duyuran Başkan Erdoğan, Kasım ayı itibarıyla DTO’ya 17.048 firmanın kayıtlı olduğunu, yıl başında dile getirdikleri 2018’in sonuna dair hedeflerini 1 ay öncesinden yakalamanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. DTO Başkanı Erdoğan, “En çok firma kaydı yapılan ilk 5 faaliyet dalı, 153 firma ile inşaat taahhüt, 75 firma ile evde kullanılan tekstil takımları perdelerin toptan satışı, 64 firma ile bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret, 40 firma ile pamuklu kumaş dokuma imalatı, 37 firma ile de mermer ve traverten işleme oldu. Kasım ayının sonu itibarıyla yılın ilk 11 aylık döneminde, Denizli’mizde 33 adedi limited şirket, 3 adedi de anonim şirket statüsünde olmak üzere, 36 adet yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bunların sektörleri ise, tekstil, bilgisayar programlama, kafeterya işletmeciliği, inşaat, çağrı merkezi ve ihracat mümessilliği vb. Tabiyetleri de Almanya, Suriye, İsveç, İran, İspanya, İsrail, Rusya, Suudi Arabistan, Irak ve Avusturya. Öte yandan, Kasım ayının sonu itibarıyla, odamızca, 1.014 adet k türü yetki belgesi, 357 adet iş makinesi tescil işlemi, 169 adet kapasite raporu, 29 adet ekspertiz raporu, 9 adet de sigorta acentesi tescil belgesi, tanzim ve imza edildi.” dedi.

İHRACATIMIZ, %11,3 ARTTI
DTO Başkanı Erdoğan, Kasım ayının sonu itibarıyla, 11 aylık dönemde, Denizli’nin ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre, %11,3 artış göstererek, 3 milyar 107 milyon 111 bin dolar olduğunu anımsattı. Kasım ayının sonu itibarıyla, en fazla ihracatın da sırasıyla, İngiltere, Almanya ve ABD’ye yapıldığını söyledi. Başkan Erdoğan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin kayıtlarına göre, İngiltere’ye ihracatımız %14,01 artışla 435 milyon 348 bin Dolar’a, Almanya’ya ihracatımız %10,26 artışla 318 milyon 934 bin Dolar’a, ABD’ye ihracatımız %7,31 artışla 227 milyon 234 bin Dolar’a çıktı. Aynı dönemde, en fazla ihracat, sırasıyla %32,5’lik artış ve 1 milyar 10 milyon 874 bin Dolar’la hazır giyim ve konfeksiyon, %15,6’lık artış ve 483 milyon 762 bin Dolar’la elektrik elektronik ve hizmet, %13,6’lık artış ve 421 milyon 700 bin Dolar’la da çelik sektöründe gerçekleşti. İthalatımıza baktığımızda ise, TÜİK verilerine göre, ekim ayı sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre %7,4 artış yaşandı. İthalatımız, 1 milyar 745 milyon 31 bin dolar oldu. İthal edilen ürünlerin başında, bakır ve bakır mamulleri, demir ve çelik ile pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat geliyor. En fazla ithalat yapılan ülkeler ise, sırasıyla Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Özbekistan” dedi.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE, DTO ÜYELERİ İLE AİLELERİNE ÖZEL İNDİRİM MÜJDESİ
Başkan Erdoğan, meclis üyelerine, Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerin özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanması için protokol imzaladıklarını söyledi. Bu halkayı farklı sektörler ve isimlerle genişletmek için çalışmalarını sürdürdükleri de dile getiren Başkan Erdoğan, “Bu protokolümüz sayesinde üyelerimizden gerçek kişilerle, anonim şirket, limited şirket, komandit ve kollektif şirketler ile kooperatifler gibi tüzel kişiler ve ortakları, yönetim kurulu üyeleri ya da yetkili müdürleri ile eş, anne, baba ve çocuklar gibi birinci dereceden yakınları, DTO’ya özel indirimden yararlanabilecek. Denizli Özel Ege Hastanesi DTO üyeleri ile protokol kapsamındaki yakınlarına %40 indirim; Denizli Tekden Hastanesi ise %15 indirimli özel bir tarife uygulayacak.” diye konuştu.

DTO VE ÜYELERİ İÇİN ÇABA HARCAYAN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ
DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, DTO’nun çalışmalarının, basın biriminin hazırladığı bültenlerle, yıl boyunca gazete, internet haber siteleri, televizyon, dergi ve ajanslar gibi yazılı ve görsel basın yayın organlarında, yaklaşık 10.000 yayına konu olduğunu, yaptıkları hemen hemen her şey hakkında üyeleri ile kamuoyunu sıkça bilgilendirmeye çalıştıklarını da ifade etti. Katkı koyan herkese teşekkür etti.

“DÖVİZ KURUNDA İSTİKRAR SAĞLANMASI ÖNEMLİDİR”
Başkan Erdoğan, 2018’de son kez toplanan DTO Meclisi için hazırladığı sunumunda, yıl boyunca aylık periyotlarla, sosyoekonomik olayları ve gelişmeleri takip edip, değerlendirmelerini meclis üyeleri ve kamuoyuyla sık sık paylaşmanın gayreti içinde olduklarını da belirtti. Başkan Erdoğan, yılın son değerlendirmesinde, uluslararası piyasalarda ve Türkiye’deki gelişmelerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Dünyanın borç stoku 230 trilyon Dolar; toplam dünya hasılatı ise 80 trilyon Dolar. O nedenle, ne yazık ki tüm dünyada borç ve finansman, piyasaların genel sorunu olarak kalmaya devam edecek. Ancak, son gelişmeler, Türkiye ve benzeri ülkelerin uluslararası finans sisteminden yararlanma imkanının süreceği algısını perçinledi. Yani, gelişmekte olan ülkeler, geçmişteki kadar bol ve ucuz olmasa da, kaynak sıkıntısı çekmeyecek. ABD Merkez Bankası FED ile birlikte Japonya Merkez Bankası’nın da parasal genişlemeyi sürdürmesi bekleniyor. 2019’da, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik performansını etkileyecek önemli unsurları ise, FED’in politikaları, ticaret savaşları, küresel ekonomik büyüme, Çin ekonomisindeki gelişmeler, petrol ve emtia fiyatları, diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının politikaları ile jeopolitik riskler şeklinde sıralamak mümkün. Türkiye’deki gelişmelere baktığımızda ise, Türkiye ekonomisi, yılın son çeyreğinden itibaren farklı bir ortama girdi. Yılın 3’üncü çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıla, %1,6 büyüdü. Çok az da olsa enflasyonun düşüş eğilimine girmesi, önemli bir gelişme… Ekonomi çevrelerindeki genel beklenti, 4’üncü çeyrekte de enflasyonda küçük bir gerileme olması yönünde. Piyasalarda, en kötünün geride kaldığını gösteren düzelmeler görülmektedir. Ağustos ayında 1,88 milyar Dolar, eylül ayında 1,81 milyar Dolar, ekim ayında 8,77 milyar Dolar olmak üzere, ülke olarak üst üste 3 ay cari fazla verdik. Ekimde, tüm zamanların rekoru kırıldı. Kasım ve aralık aylarında da, cari fazlanın sürmesi bekleniyor. Cari açık Ekim’de yıllık 46,06 milyar Dolar’a geriledi. Cari açık / Gayri Safi Yurtiçi Hasıla oranı, %5,1’e indi. Yıl sonundaki verilere bakıldığında, cari açığın 30 milyar Dolar’a kadar indiğini görmek, olumlu bir gelişme olacaktır. İçinde bulunduğumuz durumda, en önemli rol sahibi cari açığın azalması, beraberinde düzelmeyi getirecektir! Diğer taraftan, ihracat hızla arttı; artıyor. Ülkemizin aylık bazda ihracatı, Kasım’da 15,5 milyar Dolar, ithalatı ise Ekim’de 16,1 milyar Dolar’a ulaştı. Döviz kurlarında görülen atak, alınan tedbirler sonucunda, rekabetçi bir düzeye geriletildi. Dolar, TL karşısında geçen hafta %1,71 değer kaybetti. Dolar’ın 5 TL civarına kadar gerilemesi ve bu düzeyde istikrar kazanması, hem dış dengeyi hem de enflasyonu olumlu şekilde etkileyecektir. Döviz kurunun istikrarlı olması, yüksek ya da düşük düzeyde olmasından daha önemlidir! Kurun ekonominin rekabet gücünü destekleyecek şekilde istikrar kazanması, önümüzdeki günlerdeki en yararlı gelişme olacaktır. Bankaların tekrar yurt dışı borçlanma imkanını kazanmaları, ihracat artışı ile petrol fiyatının öngörülerin de altına düşmesi, olumlu gelişmelerin yolunun açıldığını müjdelemektedir. 2019’un ilk yarısından sonra, yeniden büyüme trendine geçmek mümkün görünmektedir! Önümüzdeki yıl, bu sayede yeni sanayi yatırımları yapılmalıdır. Ekonomideki riskler azalırken, siyasi ve bölgesel riskler, yeni dönemin belirleyici unsurları olacaktır.”

Başkan Erdoğan, son olarak, DTO Meclisi üyeleri ile çalışanlarının ve üyelerinin yeni yılını kutladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90