DTO ile Denizli-Vietnam köprüsü kuruluyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DTO ile Denizli-Vietnam köprüsü kuruluyor

DTO ile Denizli-Vietnam köprüsü kuruluyor

Denizli Ticaret Odası (DTO), Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı, Ticaret Dairesi Başkanı ve Ticaret Müşaviri Cuong Le Phu’yu, ağırladı. Ziyarette Denizli ile ticari işbirliği konuları görüşüldü.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Haziran 2019 Pazar, 10:46

Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Cuong Le Phu’yu, Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette Türkiye ve Denizli ile ticari iş birliklerini geliştirebileceklerini söyleyen Müsteşar Cuong Le Phu, ticaretin artırılmasına yönelik birçok unsur bulunmasına karşın potansiyelin verimli kullanılamadığını, bunda da en çok yabancı kanalların Türkiye’ye yönelik olumsuz yayınlarının etkisinin olduğunu belirtti.

CUONG: “VİETNAM, TÜRKİYE’DEN MAKİNA ALIYOR”
Ticaret Müsteşarı Cuong Le Phu, yemek kültürünün farklı olması sebebiyle Vietnam’ın, gıda ürünlerinde Türkiye’yi tercih etmediğini fakat makina alımının ticari ilişkilerinde öne çıktığını dil getirdi. Cuong, “Vietnamlı birçok firma, Türkiye’den makine almaya başladı. Çin’in ucuz, Avrupa’nın da pahalı olması nedeniyle, Vietnam’da daha çok Türk makinaları tercih ediliyor. Makine alanındaki Türk firmaları, Vietnam’da iyi biliniyor. Türkiye’den Vietnam’a giden ürünler arasında, makine ekipmanları ile parçaları, kumaş, kimyasal ve ilaç en başta geliyor. Bunların toplam ticari hacmi ise, 90 milyon Dolar civarında. Türkiye’ye ise, Vietnam’dan ağırlıklı olarak tekstil için hammadde geliyor. Türkiye’den de Vietnam’a genellikle makine gidiyor” dedi.

CUONG LE PHU: “VİETNAM’DA ÖZEL TEŞVİKLER VAR”
Daha rekabetçi olmak için firmaların Vietnam’a taşınabileceğini de ifade eden Cuong Le Phu, “Ülkemizde tekstil ve konfeksiyon hammaddelerinin işlenmesi ile ilgili özel teşviklerimiz var. Bunun dışında, deri ve elektronik ürünlere de teşvik veriliyor. Çin’e göre maliyetlerimiz daha düşük. Firmaların ticari yatırım güvenliği, garanti altında. Gelen yatırımcılarla, yerel yatırımcılara aynı muamele söz konusu; ayrım yok. 10 yıl önce, yabancı ve yerli yatırımcılar arasındaki bütün farklılıkları ortadan kaldırdık.” diye konuştu.

OLUMSUZ YAYINLAR YAPILIYOR
Yabancı yayın kanallarının, Türkiye’ye yönelik olumsuz haberleri nedeniyle Vietnamlı firmalarda, Türk firmalarına karşı güven probleminin oluştuğunu da aktaran Müsteşar Cuong Le Phu, bu sebeple iki ülke arasındaki ticaretin geride kaldığını, ticari bilgilerin paylaşılıp, ikili güvenin geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

CUONG LE PHU: “TİCARETİMİZİ, ELBİRLİĞİYLE GELİŞTİREBİLİRİZ”
Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Cuong Le Phu, ticareti geliştirmek amacıyla Denizli’ye geldiğini, Denizli Ticaret Odası heyetini Vietnam’da ağırlayıp, firmalarla görüşmeler yaptırabileceklerini de sözlerine ekledi.

DTO MECLİS BAŞKANI SARIKAYA: “İKİLİ İLİŞKİLERİ, ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ”
Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, Cuong Le Phu’yu Denizli’de misafir etmekten duydukları memnuniyeti ve DTO olarak bu tür görüşmeleri artırarak, ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getirdi. Meclis Başkanı Sarıkaya, “Denizli Ticaret Odamız, 1926 yılında kurulmuş. 18.000 üyemiz vardır. 30 ana meslek grubunda 182 kişilik Meslek Komitesi, 76 kişiden oluşan Meclisimiz, 11 kişilik Yönetim Kurulumuz ve 45 çalışanımızla ilimizin en büyük meslek kuruluşuyuz. Kendim, tekstil sektöründe faaliyet gösteriyorum. İki ülke arasındaki ticari ilişkileri de yakından takip ediyorum. Ülke olarak, Vietnam’dan elektronik cihazlar ile telefon, otomatik bilgi işlem makineleri, sentetik filament iplikleri, sentetik filament ipliklerden dokunmuş mensucat ile pamuk ipliği gibi ürünler ithal etmekteyiz. Türkiye’den Vietnam’a ise, kabuklu meyveler, kahve, çay, baharatlar, meyve, süt ve krema, pamuklu mensucat, ilaçlar, pamuk, sentetik ve suni devamsız lifler, tuz, kükürt ve çimento gibi ürünler ihraç edilmekte.” dedi.

VİETNAMLI YATIRIMCILARI, DENİZLİ’YE DAVET ETTİ
Denizli Ticaret odası olarak, Vietnam Büyükelçiliği’nden ikinci kez bir ismi misafir ettiklerini de dile getiren Sarıkaya, “Daha önce de, 12 Kasım 2013’de Vietnam İstanbul Konsolosu ve Ticaret Müşaviri Sayın Nguyen Tuan Quang’ı ağırlamış, görüşmelerde bulunmuştuk. Denizli’miz, 1 milyon 27 bin 782 kişiye ulaşan nüfusu, dinamik girişimcileri ve ihracata dönük üretim yapısıyla, tüm dünyada tanınan bir şehirdir. Ülkemizin ve bölgemizin önemli ticaret ve lojistik merkezi konumundadır. 3 milyar Dolar’ı aşan ihracatımızla, Türkiye’de iller arasında 8’inci sıradayız. 171 ülkeye, 2.300 çeşit ürün ihraç etmekteyiz. Denizli’mizde, ev tekstili ve konfeksiyon sanayi, mermer/traverten üretimi, metal ve kablo sanayi, gıda sanayi, deri sanayi, cam sanayi ile kâğıt ve ambalaj sanayi gibi önemli sektörlerde üretim vardır. İhracatımızın %60’a yakını, ev tekstili ve konfeksiyon ürünleridir. Ayrıca, mermer-traverten, bakır kablo ve metaller de ihracatımızda önemli bir yer tutmaktadır. İhracatımızın, %50’si Avrupa Birliği ülkelerine, %20’si Amerika Birleşik Devletleri’ne, %30’u da diğer ülkeleredir. 6 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. Denizli’de, yabancı sermayeli 147 firma faaliyet göstermektedir. Vietnam’dan da yatırımcıları ilimizde görmek isteriz. Vietnam ile Türkiye arasında 1978 yılından bu yana devam eden ikili ilişkiler, başta ekonomi ve ticaret olmak üzere her alandadır ve gelişmektedir. Dilerim, bugünkü görüşmemiz de bu anlamda yararlı olur. Sizi, şehrimizde ve odamızda görmek bizim için mutluluk kaynağı. Tekrar hoş geldiniz.” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90