REKLAMI GEÇ

İŞKUR İl Müdürü Işık, DTO üyelerini bilgilendirdi

İŞKUR İl Müdürü Işık, DTO üyelerini bilgilendirdi

Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. DTO yöneticilerine “Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamaları” hakkında bilgiler veren Işık, sistemin işverenin personel maliyetini azalttığını, deneyimli elemanları kaybetmesini engellediğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Şubat 2019 Salı, 13:40

Denizli Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık ile uzman ekibi, bakanlığın yeni düzenlemeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu’nun konuğu oldu.

İl Müdürü Işık, özellikle destek ve teşvikler hakkında DTO Yönetim Kurulu üyelerini ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdiği olağan toplantıda, anlattığı konularda örnekler verip, soruları da yanıtladı.

AYLIK NE KADAR ÖDENİYOR?
Işık, “Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması” kapsamında işçilere, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçmemek üzere sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ı kadar ödeme yapıldığını söyledi. Başvurunun Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılması gerektiğini de vurgulayan Işık, “Başvuru yapmak isteyen işverenin, kurumumuza kayıtlı olup olmadığı sorgulanır. Kayıtlı değilse, kaydı yapılır. İşverenin kaydı bulunuyor ise, gerekli kontroller yani işveren unvanı, faaliyet konusu, iş yeri SGK No, İŞKUR No vb. bilgileri güncellenir. Kısa çalışma uygulaması özetle şudur: İşverenlerin yaşadıkları geçici olumsuz durumlar nedeniyle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az 1/3 oranında azaltılması veya durdurulması hallerinde, işçilerinin çalışamadıkları süreler için 3 ay boyunca işçilere kısa çalışma ödeneği ödeyerek, işverenin personel maliyetlerini azaltan, deneyimli elemanlarını kaybetmesini engelleyen, işçilerin de olası gelir kayıplarını azaltan bir programdır. Kısa çalışma talebinde bulunmayı düşünen işverenler, isterlerse kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği hakkında detaylı bilgiyi kurumumuzdaki uzmanlardan edinebilirler. İlgili işveren, Kısa Çalışma Talep Formu’nu ve söz konusu talep formunun ekindeki kısa çalışma uygulanacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi düzenleyerek, il müdürlüğümüze uygunluk tespiti için başvuruda bulunur. Bu esnada kısa çalışmaya ilişkin kanıtlarını da talebine ekleyebilir. Uygunluk tespiti, Bakanlık iş müfettişleri tarafından yapılıyor” dedi.

“ÜYELERİMİZ, GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORLAR”
Üyelerinin sektörleri ve ticaretle ilgili gelişmeleri büyük bir ilgiyle takip ettiklerini belirten DTO Başkanı Uğur Erdoğan ise, kendilerinin de yenilik ve değişiklikleri ilk ağızdan öğrenerek daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalıştıklarını kaydetti.

İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık ile ekibine teşekkür eden Erdoğan, “İŞKUR ile girişimcilik eğitimlerimizle başlayan iş birliğimiz artarak devam ediyor. Üyelerimizin yararına her ne varsa en hızlı ve doğru kaynaktan dinleyip aktarmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki, Işık ile ekibinin bugün bizi bilgilendirdiği Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması da işverenlerimizin yükünü önemli ölçüde azaltacak, dolayısıyla çalışanlarımıza da önemli bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90