Milletvekili Nilgün Ök, DTO toplantısına konuk oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Milletvekili Nilgün Ök, DTO toplantısına konuk oldu

Milletvekili Nilgün Ök, DTO toplantısına konuk oldu

Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) aylık olağan meclis toplantısının sonuncusuna, Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök konuk oldu. Ök, burada yaptığı konuşmada Denizli Ticaret Odası’nın daha dinamik ve daha etkin bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Eylül 2019 Perşembe, 18:48

Denizli Ticaret Odası Aylık olağan toplantısını yaptı. DTO’nun son toplantısına Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök de konuk oldu. Toplantıda ilk olarak Denizli İndirim Programı’na dahil olan Liv Hospital adına Genel Cerrah Prof. Dr. Hakan Teoman Yanar, imzalanan protokol ile ilgili meclis üyelerine sunum yaptı.

DTO YÖNETİMİNİ KUTLADI
Toplantıda TBMM’nin ticari hayat ve sektörlerle ilgili son çalışmaları hakkında DTO Meclisi’ni bilgilendiren Milletvekili Ök, içinden geldiği bir yapıyla yeniden aynı salonda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını ve DTO Başkanı Uğur Erdoğan ile ekibinin yenilikçi, ilklere imza atan başarılı çalışmalarıyla da her zaman gurur duyduğunu, takdirle takip ettiğini dile getirdi. Örnek faaliyetlerinden dolayı DTO yönetimini tebrik eden Milletvekili Ök, konuşmasının ardından, meclis üyelerinin sorularını da cevapladı.

BAŞKAN ERDOĞAN, “İÇİMİZDEN BİRİNİN, TBMM’DE OLMASININ GURURUNU YAŞIYORUZ”
Son toplantılarından bu yana geçen sürede dünya, Türkiye ve Denizli ekonomisi ile ticaretindeki gelişmeleri değerlendirdiği bir sunumda bulunan DTO Başkanı Uğur Erdoğan ise, Milletvekili Ök’e ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Erdoğan, “Şehrimizin sesi olan sizin gibi değerli isimlere, her an bir telefon kadar yakın olmak bize güven veriyor. Üyelerimizden gelen konuları sizlerle istişare edebilmenin ötesinde, çözüm bulma noktasındaki yapıcı yaklaşımınız ve desteklerinizden dolayı asıl biz teşekkür ederiz.” dedi.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ
Başkan Erdoğan, DTO’daki faaliyetlerine de yer verdiği aylık değerlendirmesinde ise, eylül ayının genellikle ekonomik faaliyetlerin canlandığı ve yeni yönlendirmelerin yoğunlaştığı bir dönem olarak bilindiğine dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “İçinde bulunduğumuz eylül de, 2020 yılını etkileyecek kararların alındığı bir ay oldu. Merkez bankaları, faiz indirimleri ile yeni dönemin gidişi yönünde açıklamalarda bulundular. Uluslararası piyasalar açısından, özellikle merkez bankalarının önemli kararlar aldığı bir dönemdi. Küresel ekonomi için önemli sıkıntı kaynağı olan teknoloji ve ticaret savaşları riski ise, sürmektedir. Fikri mülkiyet haklarına bağlı teknoloji transferleri konusunda, ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlık devam etmektedir. Özetle; küresel ekonomi ve ticarette büyüme hızı yeterli değildir. Ancak, küresel piyasalarda yeniden likidite bolluğu ve düşük faiz dönemine girildiğini söyleyebiliriz.” diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMLERİNİN PİYASALARA ETKİSİNE DİKKAT ÇEKTİ
Konuşmasında, Eylül’ün Türkiye ekonomisi için yeni olumlu verilerin yaşandığı bir dönem olduğunu da vurgulayan Başkan Erdoğan, T.C. Merkez Bankası’nın eylül ayı toplantısında, haftalık repo faizlerini %19,75’den %16,50’ye indirdiğini hatırlattı. Bununla birlikte piyasalarda iyimserlik oluşturan faiz indirimlerinin, normalleşmeye yardımcı olacağına inandıklarının altını çizdi. Başkan Erdoğan, “Ekonomi çevrelerince, baz etkisinden dolayı, eylül ve ekimde enflasyon oranının tek haneye düşme ihtimalinin yüksek olduğu dile getiriliyor. Bu olasılığı dikkate alan Merkez Bankası’nın da, halen 2-2,5 puan kadar daha faiz indirme imkanına sahip olduğunu göz ardı etmemeli. Öte yandan, 2020 yılında pozitif büyümeye geçileceğini beklemek yanlış olmayacaktır. Merkez Bankası, Döviz tevdiat hesaplarına uyguladığı munzam karşılık oranını 100 baz puan artırdı. Bu kararın, döviz kurları üzerindeki etkisi, ekimden itibaren görülecektir. Temmuz ayı itibariyle, cari işlemler dengesi yıllık 4,45 milyar Dolar fazla vermiştir. Döviz arz-talep dengesi açısından da, TL üzerindeki baskı, önemli ölçüde kalkmıştır. Bütçe rakamlarındaki düzelme de önemli. Son aylık veriler, tekrar faiz dışı fazla verildiğini göstermektedir. TÜFE, ağustos ayında %15,01’e gerilemiştir. Yıl sonu enflasyon oranı ise, 2020 yılı ekonomisi için belirleyici olacaktır. Küresel piyasalardaki likidite artışı ve faiz oranlarındaki düşüş, Türkiye ekonomisi için fırsat ortaya çıkarmaktadır.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “DENİZLİ’DEN TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ’NE 926 ADET MARKA BAŞVURUSU OLDU”
DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’ye dair değerlendirmesinde ise, ticari hayatı etkileyen güncel verileri paylaştı. Başkan Erdoğan, “Ocak-ağustos döneminde, ilimizden Türk Patent Enstitüsü’ne 926 adet marka başvurusu, 153 adet endüstriyel tasarım başvurusu, 28 adet faydalı model başvurusu, 27 adet de patent başvurusu yapıldı. Belediyelerimiz tarafından 6.148 adedi mesken, 559’u iş yeri olmak üzere 6.707 bağımsız birim için, 786 adet inşaat yapı ruhsatı; 4.625 adedi mesken, 617’si ise iş yeri olmak üzere, 5.242 adet bağımsız birim için 771 adet yapı kullanma izin belgesi verildi. İlk 8 aylık dönemde odamıza 824 firma daha kaydını yaptırdı. Ağustos ayı sonu itibariyle, DTO’ya 17.530 firma kayıtlı. Ocak-ağustos döneminde en çok firma kaydı yapılan ilk 5 faaliyet dalı; 45 firma ile ikamet amaçlı binaların inşaatı, 43 firma ile evde kullanılan tekstil takımları perdeler vb. toptan satışı, 28 firma ile doğal taş, mermer ve traverten üretimi, 27’şer firma ile bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret ile radyo, televizyon ve posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret şeklinde sıralandı.” diye konuştu.

SAYISAL TAKOGRAF İŞLEMLERİ, DTO’DA ÜCRETSİZ
Başkan Erdoğan, konuşmasını, ocak-ağustos döneminde DTO tarafından yürütülen önemli faaliyetlere değinerek tamamladı. Üyelerinden gelen talep üzerine hayata geçirdikleri Sayısal Takograf Belgesi düzenleme işlemlerini, 1 Mayıs’tan bu yana DTO’da ücretsiz yaptıklarını anımsattı. Başkan Erdoğan, “Bu dönemde, 394 adet K Türü Yetki Belgesi, 233 adet Sayısal Takograf Belgesi, 159 adet iş makinesi tescil işlemi, 126 adet kapasite raporu, 13 adet ekspertiz raporu, 3 adet de sigorta acentesi belgesi, tanzim ve imza edildi.” dedi.

DİP’TEKİ İNDİRİMLİ ADRES SAYISI 132 OLDU
Konuşmasının sonunda, 5-9 ekim arasında, Almanya’nın önemli kentlerinden Köln’de yapılacak Anuga Gıda Fuarı’na DTO üyelerinin ziyaret amacıyla katılabilmeleri için Kosgeb Destekli Ziyaret ve İş Gezisi etkinliği gerçekleştireceklerini dile getiren Başkan Erdoğan, üyelerinin DİP sayesinde özel indirimli hizmet aldıkları adres sayısının yurt genelinde 132’ye ulaştığını da ifade etti. Erdoğan, “Üyelerimize indirimli mal ve hizmet temini için başlattığımız kampanyamız Denizli İndirim Programı, her geçen gün genişliyor… Bugün de Liv Hospital ile indirim protokolü imzaladık. Hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Yönetim Kurulu

 

dto-baskani

Uğur ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Meclis

Salih SARIKAYA

Meclis Başkanı

İletişim Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı 295 00 10
Meclis Başkanlığı 296 00 15
Genel Sekreter 295 00 20
Genel Sekreter Yardımcıları 295 00 21 295 00 22
Personel ve Yazı İşleri Müdürlüğü 295 00 24
Ticaret Sicil Müdürlüğü 295 00 30
Hesap İşleri Müdürlüğü 295 00 40
Oda Sicil Müdürlüğü 295 00 45
Araştırma Geliştirme Müdürlüğü 295 00 50
Dış Ticaret 296 00 55
Basın ve Halkla İlişkiler 295 00 70 295 00 71
Kurumsal İletişim ve Organizasyon 295 00 75
Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi (EBIC-EGE) 295 00 80
Bilgi İşlem 295 00 95
Santral Telefon 295 00 00
Faks 295 00 90