REKLAMI GEÇ

Zeybekci: Dolardaki yükseliş endişe yaratmadı

Zeybekci: Dolardaki yükseliş endişe yaratmadı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, doların yükselişinin endişe yaratmadığını, bu gelişmenin ülkenin dış ticaretine olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Ülkede üretilen bazı ürünlerin ithal edilmemesini sağlayacaklarını dile getiren Bakan Zeybekci, esnafı ve KOBİ’leri koruyacaklarını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Ocak 2015 Cuma, 17:14

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
Memleketi Denizli’ye sabah saatlerinde gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cuma namazını Bayramyeri Camii’nde kıldı. Ardından vatandaşlarla ve esnafla sohbet etti. Bir vatandaşın ‘Herkes araçlarını kaldırımlara park ediyor. Bu soruna çözüm bulun, yolda yürüyemiyoruz’ şikayeti üzerine Bakan Zeybekci, “Ben onunla ilgili daha önce ne söyledim” diye sordu. Vatandaşın ‘Balyozla kırın demiştiniz’ cevabı üzerine Bakan Zeybekci, gülerek yanından uzaklaştı.

“PİYASA KENDİ DİNAMİKLERİ İÇİNDE BUNU ÇÖZER”
Esnaf ziyaretleri sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Zeybekci, dolardaki yükselişle ilgili açıklama yaptı. Zeybekci, “2014 yılının başlarında doların yükselmesi ile ilgili konuşmuştuk. Piyasa kendi dinamikleri içinde bunu çözer. O günden bu yana elbette bazı değişimler oldu. Euro’nun dolar karşısında aşırı derecede değer kaybetmesi, faiz artırım beklentileri oldu. Bundan kaynaklanan dünyanın genelinde bir yükselme var. Türkiye’nin doların değerlenmesinden kaynaklanan bir endişesi yoktur. Önümüzdeki bir yıl için de taşıyacağımız bir endişe yok. Faizlerle ilgili de endişe yoktur. Piyasa bunu kendi içinde halledecektir. Kur artışından kaynaklanan fiyatların yükselmesi bunun da enflasyona yansımasıyla ilgili de bir endişe yoktur. Bunlar sağlıklı süreçlerdir. Ben bunun ülkemizin dış ticaretine olumlu etkisi olacaktır” diye konuştu.

İTHAL ÜRÜNLERE SINIRLAMA
Tarımda kullanılan orak, çekiç gibi ürünlerin dahi ithal olduğunu kaydeden Zeybekci, “El aletlerinde, ev aletlerinde maalesef yurt dışından, Türkiye’nin eline su dökemeyecek ülkelerden bu aletleri ithal ettiğimizi görüyoruz. Marangoz keserinden tutun da küçük el oraklarına kadar yurt dışından gelir hale geldi. Denizli’deki Demirciler Caddesi’nde bunların en güzelleri yapılıyor. Biz artık bu tür ürünlerin ithal edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Esnafımızı, KOBİ’mizi koruyacağız. Destekler vereceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı