REKLAMI GEÇ

Bağlarda salkım güvesine karşı mücadele

Bağlarda salkım güvesine karşı mücadele

Denizli’de üzümlerde ekonomik kayıplara neden olan salkım güvesi ile mücadelede biyoteknik mücadele yöntemi olan feromon-yayıcıların bağlarda kullanımı artıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Nisan 2022 Perşembe, 14:48

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile ortak yürütülen “Bağ alanlarında Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadele Yönteminin Benimsetilmesi ve Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında üzümün üretim üslerinden olan Buldan’ın Doğanköy Mahallesi’nde geçen yıl başlatılan biyoteknik mücadele ile bağlara feromon yayıcı tel uygulanmaya sürüyor. Uygulanan alana ilave olarak yaklaşık 600 dekar, projeye bu yıl dahil edilen Sarayköy ilçesi Tepeköy mahallesinde ise yaklaşık 900 dekar olmak üzere toplam 1500 dekar bağ alanında uygulama yapılacak.

Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından salkım güvesi zararlısı ile mücadelede kullanılmak üzere alınan toplam 97.500 adet ISONET-L feromon yayıcıların asım çalışmaları Sarayköy İlçesi Tepeköy mahallesinde düzenlenen törenle başladı.

Törene, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Naciye Kapukıran, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İl Müdür Yardımcısı Saffet Üge, Sarayköy İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayhan Gümen, İl/İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, firma temsilcileri ve üzüm üreticileri katıldı.

Bu projeyi uygulayan Sarayköy ve Buldan ilçelerindeki üzüm üreticileri bağlarında ana zararlı olan salkım güvesine karşı mücadelede biyoteknik mücadele yöntemini kullanarak kimyasal ilaç kullanımını azaltıp, sağlıklı, güvenilir ve  pestisit kalıntısı olmayan ürün elde etme yönünde hızla ilerleyecek, böylece ürünlerini daha kolay ve yüksek fiyatla pazarlama imkanı bulacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı