ORUC İBADETİ İSLAMDAN ÖNCEDE VARDI.. - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

ORUC İBADETİ İSLAMDAN ÖNCEDE VARDI..

ORUC İBADETİ İSLAMDAN ÖNCEDE VARDI..

Oruç Allah’ın buyruğunu yerine getirmek ve O’nun hoşnutluğunu kazanmak için ibadet niyetiyle müminin, belirli bir süre zarfında her türlü yemeyi, içmeyi ve cinsî ilişkiyi terketmesidir. İslâm’ın getirdiği oruç, zamanı, süresi, şartları, hangi fiillerle ve davranışlarla bozulduğu, tanınan kolaylıklar bakımından daha önceki dinlerde ve milletlerde görülen oruçtan farklıdır.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Nisan 2020 Salı, 09:14

Ramazan bir ibadet ayıdır, bu ayı çeşitli ibadetlerle geçiren Müslümanlar ülkelere, bölgelere ve kültürlere göre değişiklik gösteren Ramazan kültürleri de oluşturmuşlardır.
Kabilinden zarif mâniler defterler dolduracak kadar zengindir. Belli bir zamandan itibaren iftar ve imsak topları da meşhur olmuştur. Eskiden Ramazanlar hakikaten bir başkaydı. İftar vaktinde fişek atılır, hemen arkasından top gürlerdi. Küçükken biz çocuklar bu ilânı büyük bir merakla ve bıkmadan her akşam bekler ve izlerdik.
Tabi bu güzel Türkiye’mizde İstanbul birçok şeyin olduğu gibi en zengin Ramazan kültürünün de merkezi idi. Burada yapılan belli camilerin avlularında sergiler ve direkler arası gezintileri hâlâ anlatılır. Sergilerde, çeşitli ülkelerden getirilmiş baharat, şeker, şekerleme, tesbih, ağızlık gibi şeyler sergilenir ve satılırdı. İkindi ile akşam arasında, çoğu yaya bazıları arabalı genç kadın ve erkekler bir aşağı bir yukarı gezinti yaparlardı. Akşam ezanından önce Ayasofya ve Eyüp camilerine gelenler burada, türbedarların verdikleri su ile iftar ederler, akşam namazını kıldıktan sonra çevredeki aşçı dükkanlarından birine giderek yemek yerlerdi.

Çağdaş, modern hayat, şartları değiştirdi, yeni şartlarda yeni Ramazan kültürü unsurları bulunup hayata geçirilebilirdi, fakat bu yapılamadı, eskiler eksik gedik tekrarlanıyor. Bugünün Müslümanları hocalar kadar bu kültürü icra edecek olanlara da muhtaç durumdadırlar. Yetişmiş değerlerimiz çoğaldıkça ve halkımızın dine yönelişi, din eğitimi yoğunlaştıkça yeni Ramazan kültürleri de oluşacaktır.

Ramazan eğlencelerini özümüze, kültürümüze milli ve dini duruşumuza uygun olarak yapalım.

Hayırlı Ramazanlar…

Selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı