REKLAMI GEÇ

Sevk zinciri bu sistemde uygulanamaz

Sevk zinciri bu sistemde uygulanamaz

Denizli Tabip Odası Başkanı Ersin Çağırgan, Aile Hekimliği uygulamasına paralel olarak Denizli’de hayata geçirilen sevk zinciri uygulamasının, şu andaki sağlık sistemi ile fayda değil zarar getireceğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 3 Kasım 2008 Pazartesi, 01:00

Denizli Tabip Odası Başkanı Ersin Çağırgan, Aile Hekimliği’nin uygulandığı Denizli’de, buna paralel olarak hayata geçirilen sevk zinciri uygulaması ile ilgili olarak Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Çağırgan, sevk zinciri uygulamasını desteklediklerini ancak Türkiye’deki mevcut sağlık sisteminde sevk zincirinin yanlışlıklar doğurduğunu belirterek, “Bu sistemde sevk zinciri uygulanmamalıdır” dedi. Sağlıkta Dönüşüm Karşıtı Platform üyeleri ile birlikte basın toplantısı yapan Çağırgan, “Sağlıkta dönüşüm vatandaşları mağdur ediyor. Sevk zinciri uygulaması ile şimdi de vatandaşlar oradan oraya koşturuluyor. Bu sistemde, sevk zincirinin hiçbir faydası olmayacak aksine zararı olacaktır” dedi.

< ?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

Sevk zincirinin 1 Kasım’dan itibaren uygulanmaya başlaması ile birlikte bazı hastanelerde, yoğunluğun önüne geçilmek için hastane müdürleri tarafından, doktorların sevksiz gelen hastaların reçetelerine ‘Acil’ kaşesi vurulmasını istediğini iddia eden Çağırgan, bu durumun ileride doktorlar açısından hukuki problem oluşturabileceğini söyledi.

Sevk zincirinin altyapının iyileştirilmesi sonrasında uygulanması gerektiğini kaydeden Ersin Çağırgan, “Aile sağlığı merkezlerinde, bir hekimin, bir yardımcı sağlık personeliyle 4 bin nüfusa sağlıklı hizmet veremeyeceği açıktır. Denizli’de 261 aile hekimi var ve sevk zinciri uygulaması öncesinde günlük 50 hastaya bakarlarken, şimdi bu rakam 100’ün üzerine çıkacak. Sevk zinciri uygulanmalıdır ancak bugünkü sistemde, bugünkü uygulama şekli ile uygulanmamalıdır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı