REKLAMI GEÇ

Denizlili mimarları dolandıran tur şirketi hakkındaki şikayetleri sağır sultan bile duymuş

Denizlili mimarları dolandıran tur şirketi hakkındaki şikayetleri sağır sultan bile duymuş

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, üyeleri için 500 Euro karşılığında balkan turu düzenledi. Fakat tur şirketi ortadan kaybolunca mimarlar isyan etti. Oda yönetimi, “biz aracılık yapmadık. Yönetim olarak biz de mağduruz” açıklaması yaptı. Fakat Google’da tur şirketi ile ilgili arama yapıldığında şikayetten başka bir şey çıkmıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Eylül 2023 Cuma, 16:38

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, üyelerinin vizesiz Avrupa seyahati yapabilmesi için Balkan turu düzenledi. Denizli’de onca acenta olmasına rağmen, İzmirli bir firma ile anlaşıldı. Firma, kişi başına 500 Euro karşılığında bir haftalık turu yapacağını söyledi. Fakat ucuz etin yahnisinin yavan olduğu sonra ortaya çıktı. Çünkü, muadil turlar kişi başı 750 Euro’dan aşağı inemiyordu.

Mimarlar Odası buna rağmen üyelerini bu tur şirketine yönlendirerek ödeme yapmasını istedi. Paralar ödendikten sonra tur şirketine ulaşılamadı. Mimarlar dolandırıldıklarını anlayınca odaya başvurdu. Denizli Haber’in ulaştığı Mimarlar Odası Başkanı Özlem Durdu Kabel, hiçbir üyenin mağdur edilmeyeceğini söylediği bir açıklama yaptı.

SÜRECİ ANLATTILAR

Aradan birkaç gün geçtikten sonra da oda yönetimi resmi bir açıklama yaptı. Oda yönetimi süreci başından sonuna kadar anlattı:

“Odamız üyelerinin sosyal iletişimlerini ve iş ilişkilerini geliştirmesi amacı ile 17-24 Eylül 2023 arasında düzenlenecek büyük Balkanlar turuna toplu katılım sağlanması için İzmir Karşıyaka’da ofisi bulunan The Ivy Travel unvanlı seyahat acentası ile görüşülmüştür. TURSAB üyesi olan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarında tescilli olan bu şirketten, toplu alım avantajından da faydalanılarak görüşme tarihindeki en uygun fiyat üzerinden teklif alınmış, alınan teklif üyelerimizin yararlanabilmesi için Odamız tarafından duyurulmuştur.

“BİZ SADECE DUYURU YAPTIK” SAVUNMASI

Toplam 68 kişinin başvurduğu gezi için acenta firma bilgileri katılımcılara iletilmiş; tur ücretleri katılımcılar tarafından kredi kartı ya da banka havalesi ile doğrudan bu şirkete ödenmiştir. Ancak bir süre sonra acenta ile organizasyon konusunda irtibat kesilmiş; şirket çalışanlarının ofislerine de bir süredir gelmedikleri, şirketin diğer bazı organizasyonlarının da iptal edildiği öğrenilmiştir. Esasen Odamızın bu konudaki katkısı, bu gezinin duyurusunu yaparak, katılmak isteyen üyeleri ilgili acentaya yönlendirmekten ibarettir.”

“YÖNETİM OLARAK BİZİ DE MAĞDUR ETTİLER”

“Odamızın bu organizasyondan tek beklentisi, üyeleri için uygun koşullarda bir yurt dışı tatiline imkân sağlamış olmaktır. Bu nedenle sözleşme ve ödeme işlemlerine aracılık yapılmamış, herhangi bir maddi menfaat temin edilmemiş, hatta Odamız yönetim kurulu üyeleri dahi acenta ile aynı şartlarda anlaşıp ödeme yaptığı için mağdur edilmiştir.

“YASAL SÜREÇ BAŞLATTIK”

Konu ile ilgili olarak Odamız yönetimi tarafından yasal süreçler başlatılmış, Bakanlık ve TÜRSAB nezdinde başvurular yapılmış, mağdur olan üyelerimize yasal süreçler konusunda her türlü destek sağlanmıştır. Odamız tarafından tüm bu süreçler titizlikle takip edilecek ve üyelerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli her türlü yasal tedbir alınacaktır.”

İNTERNETTE TUR ŞİRKETİ HAKKINDA SAYISIZ ŞİKAYET VAR

Oda yönetimi bu açıklamayı yaparken, Denizli Haber editörleri de tur şirketini daha iyi öğrenmek için Google araması yaptı. Fazla bir araştırmaya gerek olmadan, tur şirketi hakkında ŞikayetVar.com isimli site en üst sırada yer aldı.

Ayrıca yine Google’ın firma hakkındaki kullanıcı yorumlarını aktardığı sayfasında da 60’tan fazla şikayet ortaya çıktı. Şikayetlerin neredeyse tamamı turları iptal ettiği ve para iadesi yapmadığı ya da gidilen turda insanların mağdur edildiği yönünde.

Balkanlar gezisi hayali kuran mimarları dolandırdılar

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı