Eski rektörün kepçeyle girdiği yerli tohum merkezini Vali Atik ziyaret etti - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Eski rektörün kepçeyle girdiği yerli tohum merkezini Vali Atik ziyaret etti

Eski rektörün kepçeyle girdiği yerli tohum merkezini Vali Atik ziyaret etti

YÖK’ün görevden aldığı eski rektör Hüseyin Bağ’ın kanalizasyon geçirmek bahanesiyle kepçe ile girdiği Pamukkale Üniversitesi’nin yerli tohum laboratuvarı bugün önemli bir konuk ağırladı. Vali Ali Fuat Atik yeni rektör Prof.Dr. Ahmet Kutluhan ile birlikte, ‘kepçenin önüne yatan’ akademisyen Prof.Dr. Fevziye Toprak’ı ziyaret etti, bilgi aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Şubat 2021 Salı, 15:39

Pamukkale Üniversitesi’nde Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) adrese teslim sınavlar düzenleyip eşini akademik kadroya almak isterken görevden aldığı eski rektör Hüseyin Bağ, kanalizasyon bahanesiyle kepçeyle girdiği Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uyguluma ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) bugün önemli konukları vardı.

Yetiştirdiği bitkilerin kepçeyle kontrolsüz olarak yerinden söküldüğünü görünce kendini kepçenin önüne atan, gecelerce nöbet tutan akademisyen Prof.Dr. Fevziye Çelebi Toprak, yeni rektör Prof.Dr. Ahmet Kutluhan ve Denizli Valisi Ali Fuat Atik’i BİYOM’da ağırladı.

Prof. Dr. Ali Ramazan Alanile birlikte günlerce bitkilerinin nöbetini tutan Prof.Dr. Fevziye Çelebi, Vali Atik ve Rektör Prof.Dr. Ahmet Kutluhan’a BİYOM’u gezdirdi, yapılan çalışmalar ve özellikle yerli tohumlar hakkında bilgiler verdi.

Vali Atik, çalışmaları takdirle karşıladığını söyledi.

Önceki haber için linki tıklayın

Konuya ilişkin, ziyaret sonrası Pamukkale Üniversitesi Basın Bölümü’nden yapılan açıklama ise şöyle:
Gerçekleştirilen inceleme gezisine Vali Ali Fuat Atik ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu ve Denizli Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili katıldı.

Vali Ali Fuat Atik, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve beraberindekiler PAÜ BİYOM proje yürütücüleri Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’tan merkezin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. İncelemelerde tohum üretim sürecini ve uygulanan işlemleri yerinde anlatan Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, uzun uğraşlar ve ıslah çalışmaları sonunda kuzey ülkelerde yetişen ve antioksidan özelliği olan “Aronya” bitkisini merkez bünyesinde ürettiklerini ifade etti. Daha sonra merkezin sera alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, saflaştırılmış üstün özelliklere sahip bitkilerden tohum üretimini yerinde inceledi. Prof. Dr. Alan, tohum saflaştırma konusunda çalışmaların devam ettirildiği kara havuçların doğal boya şıra ve şalgam üretiminde kullanıldıklarını dile getirdi. Saflaştırılmış soğan çeşitleri alanında çalışmalar yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Ramazan Alan, yapılan çalışmaların bilimsel olarak uluslararası düzeyde kabul görmüşlüğünün yanında tohumları, Türk çiftçisinin kullanımına uygun hale getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Seranın ardından incelemeler BİYOM arazisinde devam etti. Yapılan çalışmalar ve Türk tarımının gelişimine sunulan katkılardan dolayı teşekkür eden Vali Atik, gerektiğinde yapılan çalışmalara destek vermekten memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Rektör Kutluhan: “Tohum ıslahı alanında önde gelen üniversitelerden olma hedefindeyiz.”
Gerçekleştirilen ziyareti değerlendiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan şunları söyledi: “Bilimin her alanında olduğu gibi yürüttüğümüz akademik çalışmalar ile ülke tarımımızın gelişimine katkı sağlamaktan dolayı son derece mutluyuz. Merkezimiz bünyesinde gerçekleştirilen tohum ıslahına yönelik çalışmalar, uluslararası anlamda kabul gören, bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutan çalışmalardır. Ülkemiz için ekonomik ve kültürel değeri olan ürünlerin bitkisel gen kaynaklarının korunması yanında ülke ekonomimize değer katabilecek, farklı türden bitki tohumlarının yöremize ve ülkemize uygun şekilde ıslah edilip ülkemiz tarımına kazandırılması üniversitemiz adına son derece önemlidir. Bu anlamda önde gelen üniversitelerden olma hedefindeyiz. Bu tür katma değeri yüksek çalışmaları başarı ile yürüten Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak hocalarımızın şahsında PAÜ BİYOM’da görevli araştırmacılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Yaptığımız çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan, desteklerini her zaman hissettiğimiz Başta Sayın Valimiz Ali Fuat Atik olmak üzere il müdürlerimiz ve oda başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Yorumlar

Musa Türk   -  Bağlantı 13 Şubat 2021, 02:29

Emeğinize sağlık. Sizin gibi vatansever ve çalışkan insanların var olması gurur verici. Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Ali Esat Yaşar   -  Bağlantı 10 Şubat 2021, 14:53

Hocam emeklerinize sağlık, çalışmalarınızı takdir ediyor ve sizlerin yanlız olmadığınızı da bilmenizi istiyorum. Kolay gelsin

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı