Bebeklerde inmemiş testise dikkat! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Bebeklerde inmemiş testise dikkat!

Bebeklerde inmemiş testise dikkat!

DDH Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fatih Karaca, inmemiş testis görülen bebeklerin, en geç 2 yaşına kadar tedavi olması gerektiğini belirterek, inmemiş testislerin kısırlık ve kansere yol açabileceğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 8 Mayıs 2008 Perşembe, 00:00

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fahri Karaca, inmemiş testislerin kısırlık ve kanserleşme riski taşıdığını söyledi. Karaca, inmemiş testis görülen bebeklerin en geç 2 yaşına kadar tedavi olması gerektiğini belirtti.

Karaca, inmemiş testis hakkında şunları söyledi: “İnmemiş testis, erkek çocuklarda yumurtaların torbalara tamamıyla inmemesi olarak bilinir. En sık görüldüğü yerler; kasık ve karın içidir. İnmemiş testisin görülme sıklığı, zamanında doğan bebeklerde yüzde 3.2 oranında iken, bu oran ikiz gebelik, düşük doğum ağırlığı ve prematüre bebeklerde yüzde 9-30’lara kadar yükselir” dedi.

“Kısırlık ve kanserleşmeye neden olabilir”

İnmemiş testislerin, kısırlık ve kanserleşme gibi iki önemli sorunu oluşturabileceğini söyleyen Karaca, tümörleşme riskinin normal testise göre 4-10 kat daha yüksek olduğunu, ameliyat yaşı geciktikçe testis kanseri gelişme riskinin artacağını belirtti. Karaca, “İnmemiş testis 2 yaşına kadar ameliyat ile indirildiğinde üretkenlik (fertilite) şansı normalden farksızken, daha sonraki yaşlarda üretkenlik azalmaktadır. Yani inmemiş testisler kısırlık nedeni olabilir” dedi.

“En geç 2 yaşına kadar tedavi edilmelidir”

Op. Dr. Fahri Karaca, “En ideal ameliyat zamanı 6 ay ile 1 yaş arasıdır. Ancak en geç 2 yaş bitimine kadar tedavi tamamlanmalıdır. Hangi nedenle olursa olsun inmemiş testis tedavisi 2 yaşın sonrasına bırakılmamalıdır. Ameliyat ile başarı oranı yüzde 98’ler civarındadır”dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı