REKLAMI GEÇ

Hünnap hasadı başladı

Hünnap hasadı başladı

Sonbahar ile birlikte tarımda hasat dönemi de yoğunlaştı. Denizli’nin sevilen meyvelerden, doktor meyvesi olarak da adlandırılan hünnap hasadı başladı. Denizli genelinde 132 dekar alanda hünnap yetiştiriliyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Ekim 2020 Cumartesi, 11:17

Çivril’de 100, Tavas’ta 25, Merkezefendi’de de 7 dekar olmak üzere toplam 132 dekar alanda hünnap yetiştiriliyor. Çivril’in Gümüşsu Mahallesi’nde yaklaşık 300-350 yıllık hünnap ağaçları bulunuyor.

Gümüşsu Mahallesi’nde Hünnap yetiştiriciliği yapan Hasan Bulut; hünnap yetiştiriciliği konusunda 15 yıldır çalıştığını belirterek, bahçesindeki fidanları kendisinin ürettiğini, 7 dekarlık bahçesinde 250 civarında ağaç olduğunu ve pazarlama ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadığını söyledi.

Hünnap yetiştiriciliğinin çok eski yıllara dayandığını belirten Hasan Bulut, özellikle sağlık açısından sayılamayacak kadar çok faydası olan mucizevi meyvenin üretim alanlarının önümüzdeki dönemde artacağına inandığını kaydetti.

Hünnap; bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan güzel, dikenli bir ağaç türüdür. Doğal yaşam şartları içinde kendiliğinden de oluşabildiği gibi, kültüre alınarak yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Anavatanı Güneydoğu Asya olan hinabi yani diğer adıyla hünnap, Çin, Roma, Japonya gibi ülkelerde de sıklıkla tüketilmektedir. Çeşit özelliğine göre ağaç başı 15-30 kilo arasında verim alınabilen hünnap, kendine verimlidir. Meyveleri çok lezzetli, besin değerleri de oldukça iyidir. Kuru meyve ile yapraklarından çay yapılabilir. Kurutulan hünnap meyveleri uzun süre saklanarak muhafaza edilebilmektedir. Meyveleri sonbahar aylarında olgunlaşmaktadır. İlaçlama yapmadan kolayca yetiştirilebilir. Orman ağacı olarak nitelenen hünnap, erozyon kontrolü için ağaçlandırma çalışmalarında da kullanılmaktadır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı