REKLAMI GEÇ

Dünya barışı için pedal çeviriyorlar

Dünya barışı için pedal çeviriyorlar

Roma-Mekke Dünya Barışı İçin Bir Adım Daha Bisiklet Turu’na katılan bisikletçiler, Denizli’den geçti. Bisiklet sporcuları, Roma-Mekke arasında bir köprü oluşturarak, tüm dünyada kardeşliği, dinler arası hoşgörü ve iyi niyeti vurgulamak istiyor.

/ DENİZLİHABER / 5 Ekim 2009 Pazartesi, 16:33

Olimpos Rotary Kulübü Derneği’nin de içinde bulunduğu, Uluslararası Rotary 2430. ve 2440. Bölge, Hollanda, Almanya ve Ürdün’deki Rotary Kulüpleri’nin organizasyonuyla, Roma-Mekke Dünya Barışı İçin Bir Adım Daha Bisiklet Turu, 23 Eylül-03 Kasım 2009 tarihleri arasında yapılıyor.

Bu bisiklet turunun amacı; dil, din, ırk ayırt etmeden tüm dünyada kardeşliği, dinler arası hoşgörü ve iyi niyeti vurgulamak ve bu konuya dikkat çekmek. Bisikletçiler, bunu Hıristiyan ve İslam dünyasının sembolik merkezleri, Roma-Mekke arasında bir köprü oluşturarak, tüm dünyaya duyurarak gerçekleştirmeye çalışıyor. Bunun için, çok uluslu bir grup özverili bisikletçi, etkinliğin seçilen güzergahı olan ve medeniyetlerin beşiği sayılan tarihi yörelerden geçerek yolculuğu tamamlayacak. ( Roma, Atina, Efes, Antalya, Antakya, Petra ve Mekke) 22 Eylül 2009 tarihinde Roma’da buluşan ekip, 23 Eylül 2009 tarihinde Vatikan’da Papa ile görüşerek, Papa’dan Mekke Baş Müftüsü’ne hitaben yazılan iyi niyet mesajını teslim alarak Atina’ya doğru yola çıktı. 27 Eylül 2009 tarihinde Atina’da Ortodoks din adamları ile buluşan ekip, 29 Eylül 2009 Salı günü sabahı Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan gelen feribotla Çeşme Ulusoy Limanı’ndan, Türkiye’ye giriş yaptı.

Bisikletçilerden oluşan 30 kişilik ekip, Denizli’de, Denizli Rotary Kulübü, Delikliçınar Rotary Kulübü ve Pamukkale Kulüpleri’nin misafiri oldu. Denizli’deki 3 Rotary Kulübü, bisikletçileri Tavas’ta karşıladı. Bisikletçilere, ilçe kaymakamlığını ve tarihi yerleri gezdiren Rotary Kulüp Başkanları Barbaros Kon, Hamdi Özdemir, Aylin Bartu ve Fatih Deyneli bu hoşgörü turunun Denizli’den geçmesi ve uluslararası bir platforma aracılık etmekten mutluluk duyduklarını söylediler. Bisikletçiler, 11 Ekim 2009 tarihinde Antakya’dan Suriye’ye geçecekler.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı