REKLAMI GEÇ

Eğitimciler ek göstergelerin artırılmasını istedi

Eğitimciler ek göstergelerin artırılmasını istedi

Türk Eğitim Sen emeklilik keseneği göstergesinin 3000’den 3600’e çıkarılması için başlattığı dilekçe kampanyasını tamamladı. Sendika merkezinde düzenlenen basın toplantısının ardından dilekçeler Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi. Türk Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Turgay Demirtaş, iki gösterge arasında ciddi emekli maaşı farkı olduğunu belirtti, adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Nisan 2016 Çarşamba, 16:50

Türk Eğitim Sen tarafından başlatılan eğitimcilerin ek göstergelerinin arttırılması ile ilgili dilekçe kampanyası sona erdi. TES Denizli Şube Başkanı Turgay Demirtaş, dilekçe kampanyasının tamamlanmasının ardından sendika merkezinde basın toplantısı düzenledi.

denizli-turk-egitim-sen-ek-gosterge-4-bin-dilekce-ic

Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olarak yeniden düzenlenmesi, akademisyenlerimiz ve tüm kamu görevlileri için ek göstergelerin 800 puan artırılması, yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmesi için GTES Genel Merkezi tarafından kampanya başlatıldığını hatırlatan Demirtaş, “Bu kampanyanın üç ayağı bulunuyor. Kampanyanın ilk ayağı şu anda 3000 ek göstergeye sahip olan öğretmenler ile ilgili. Öğretmenlerin emeklilik kesenekleri 3000 ek gösterge üzerinden hesaplanıyor. Bunun 3600’e çıkarılması öğretmenlere emekliliklerinde büyük oranda fayda sağlayacak. 3600 ile 3000 ek gösterge üzerinden emekli olanlar arasında ciddi emekli maaş farkı bulunuyor. Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan öğretmenlerin maaşlarında büyük oranda azalma meydana geliyor. Fiilen görev yapılan süre içerisinde verilen ek ders ücretleri ve ek ödemeler, emekli keseneklerine yansıtılmadığı, emeklilikte ek ders ücreti de alınmadığı için emekli olan bir öğretmenin aldığı maaş ile görev yapan öğretmenin aldığı maaş arasındaki fark büyük. Bu ücret farkı pek çok öğretmenin emekliliği hak etmiş olmasına rağmen emekli olmamalarına yol açıyor. Öğretmenlere 3600 ek gösterge getirilmesi halinde birçok öğretmen emekli olabilecek, emekli öğretmenlerin yerine de atama bekleyen öğretmenler istihdam edilebilecek” dedi.

“AYLIK ÜCRETİ ETKİLİYOR”
Eğitim çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini ifade eden Demirtaş, “Kampanyamızın ikinci ayağını akademisyenlerimiz ve memurlarımız oluşturmaktadır. Yine öğretmenler de olduğu gibi akademisyenler ve memurlarda da ek gösterge rakamları, aylık ücreti etkilediği gibi, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin miktarını da önemli ölçüde etkiliyor. Ancak, ek gösterge rakamlarının düşük rakamlarda belirlenmesi nedeniyle eşitlik ilkesine aykırı uygulamalar ve mağduriyetler söz konusu. Kampanyamızın üçüncü ayağını ise yardımcı hizmetler sınıfı oluşturuyor. Yardımcı hizmetler sınıfı için hiç ek gösterge rakamı belirlenmemiş. Diğer hizmet sınıflarının tamamında, kazanılmış hak aylıkları veya kadro dereceleri bakımından 1, 2, 3 ve 4. derecelerde bulunacaklar için ek göstergeler söz konusu. Ancak yardımcı hizmetler sınıfı personeli açısından hiçbir şekilde ek gösterge uygulaması mevcut değil” dedi.

Ek gösterge ile ilgili taleplerinin yeni olmadığını anlatan Demirtaş, “Sendikamız 2015 yılında da benzer bir dilekçe kampanyası gerçekleştirmişti. Ayrıca Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak gerek toplu sözleşme görüşmelerinde gerekse KPDK toplantılarında da konuyu gündeme getirmiştik. Bizler taleplerimiz yerine getirilene kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bugün de ek gösterge rakamlarının artırılması için topladığımız dilekçeleri sizlerin huzurunda Başbakanlığa gönderiyoruz. Ek gösterge konusunda taleplerimizin karşılık bulması, bu mağduriyetin giderilmesi ve gerekli yasal düzenlemenin yapılması çok önemlidir. Ortada büyük bir mağduriyet söz konusudur. Ülkemizde nasıl bir ücret politikası olduğu, çalışanların yoksulluk sınırında nasıl ayakta kalma mücadelesi verdiğini, gıda, giyim, ulaşım, yakıt v.b. masrafların nasıl cep yaktığı, emeklilerin alın terlerinin nasıl komik rakamlarla karşılık bulduğu hepimizin malumudur” diye konuştu.

“HİZMET BEKLEMEK ZOR”
Geçim sıkıntısı içerisinde olan eğitim çalışanlarından hizmet beklemenin zor olduğunu belirten Demirtaş, “Ülkemizde emekli ikramiyeleri çok düşük. Eskiden emekli ikramiyesi ile iş kurulabilir, ev, araba alınırdı. Bugün ise bunları yapmak mümkün değil. Günümüzde bir memur emeklisi bırakın evi, emekli ikramiyesi ile ancak bir karavan alabilir. Kaldı ki insanlar artık çocuklarına herhangi bir mal, mülk bile bırakamamaktadır. Devletimizin öğretmenlere, akademisyenlere, memurlara, emeklilere reva gördüğü hayat maalesef budur. Oysaki toplumun kalkınmasının itici gücü olan bu kesimler mutlu değilse, o ülkenin müreffeh olduğunu söylememiz mümkün değildir. Devlet çalışanlarını mutlu edecek ki, o ülke kalkınacak, daha ileriye doğru yol alacaktır. Kafasında ekonomik problemler olan bir öğretmenden, borçları ile mücadele eden bir akademisyenden, bankalardan üç beş tane kredi çeken bir memurdan, hizmetliden ülke olarak kaliteli hizmet beklemeniz çok zordur. Ayrıca alın teri dökerek, gayret sarf ederek yıllarca çalışmış ve emekli olmuş insanları hayatlarının en önemli dönemeçlerinden biri olan emekliliklerinde rahat ettiremeyen, onları düşük ücretlere mahkûm eden devletler huzuru hâkim kılamaz. Bu minvalde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında, bu talebimizin ne kadar insani ve haklı bir talep olduğu apaçık ortadadır. Ek gösterge rakamlarının artırılması için Türkiye’nin dört bir yanında imzalanan dilekçelerin ülkeyi yönetenler tarafından dikkate alınmasını istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı