Yeni nesil deprem tahmincisi Acıpayam depremini bildi! - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Yeni nesil deprem tahmincisi Acıpayam depremini bildi!

Yeni nesil deprem tahmincisi Acıpayam depremini bildi!

Deprem tahminleri doğru çıkan yeni nesil deprem tahmincisi olarak nitelendirilen Frank Hoogerbeets geçtiğimiz hafta Türkiye’de yakın tarihte yüksek sismik faaliyet beklediği bölgeleri açıklamıştı. Acıpayam’da meydana gelen deprem, Frank Hoogerbeets’i bir kez daha haklı çıkardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Mart 2019 Çarşamba, 17:48

Hürriyet’in haberine göre Hoogerbeets’in internet sitesinde paylaştığı bilgi ve videolara göre 13 ila 17 Mart arası yaşanacak olan çeşitli gezegen dizilimleri sebebiyle Dünya’nın yer kabuğu sismik olarak normalden çok daha faal olacaktı.

Hoogerbeets, Rusya’nın Kamçatka ve Japonya’nın açıklarında yer alan bölgede yakın zamanda oldukça büyük depremin meydana gelebileceği ve Türkiye’nin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarının da yer aldığı Avrasya deprem hattında sismik faaliyetlerin daha aktif olacağı konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Hoogerbeets’in Türkiye tahmini doğru çıktı ve bugün merkez üssü Acıpayam olan 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Tahmini yine doğru çıkan Hoogerbeets 19 Mart tarihinde yeni bir video yayınladı ve videoda 20 ila 21 Mart tarihlerinde 5-6 şiddetinde deprem olacağını söyledi.

19 Mart tarihindeki videoda 20-21 Mart uyarısının Denizli’de meydana gelen depremle kesişmesi dikkatleri tekrar Hoogerbeets’e çevirdi.

23 Mart’a kadar herhangi bir gezegen dizilimi olmadığını söyleyen Hoogerbeets, mart ayının son haftasında Dünya, Merkür ve Neptün’in hizalanacağını belirtti.

Son olarak 21 Şubat’ta meydana gelen Dünya, Merkür ve Neptün hizalanmasında 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğine dikkat çeken Hoogerbeets martın son haftasında çok dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.

25 Mart ve 28 Mart arasındaki gezegen dizilimlerine dikkat çeken Hoogerbets yine Türkiye’yi uyardı.

Hoogerbets, Doğu ve Orta Anadolu’daki sismik faaliyetlerden bahsetti ve bu bölgelerde hareketlilik yaşanabileceğini söyledi.

Türkiye’deki takipçilerinin soruları üzerine 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremi analiz eden Hoogerbeets, o tarihte gerçekleşen gezegen dizilimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Buna göre depremden 3 gün önce 14 Ağustos 1999’da Merkür, Dünya ve Neptün aynı doğrultuda hizalandı.

O tarihte Merkür ayrıca Güneş ve Jüpiter’le doğru hizalanmıştı.

Gölcük Depremi öncesi son derece kusursuz ve güçlü bir dizilimin oluştuğunu belirten Hoogerbeets, ayrıca Güneş, Venüs ve Uranüs’ün de mükemmel biçimde dizildiği bilgilerini paylaştı.

Hoogerbeets’e göre Dünya’nın uydusu Ay, bu dizilim sebebiyle Venüs ve Uranüs’ün çekim kuvvetinden etkilendi.

Kritik hizalanmaların ardından yalnızca üç gün sonra merkez üssü İzmit, Gölcük olan büyük deprem meydana geldi.

Bu tip nadir ve kusursuz dizilimlerin çok şiddetli depremlere sebep olduğuna vurgu yapan Hoogerbeets, bir sonraki büyük depremin Dünya’nın herhangi bir noktasında meydana gelebileceğini ve bu yerin Türkiye’de olabileceği konusunda uyardı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı