REKLAMI GEÇ

Şevik, AGRICITIES Genel Kurulu’na katıldı

Şevik, AGRICITIES Genel Kurulu’na katıldı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Tarım Şehirleri Birliği üyesi Belediye Meclis Üyesi Veli Tokdemir ile birlikte, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (AGRICITIES) Genel Kurulu’na katıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Mayıs 2022 Cuma, 10:24

Buldan Belediye Başkanı ve Tarım Şehirleri Birliği üyesi Mustafa Şevik, Belediye Meclis Üyesi Veli Tokdemir ile birlikte, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel Kurulu ve Küresel Tarım Forumu’na katıldı.

Kamerun, Filistin, Lübnan, KKTC, Kuveyt gibi 15 ülkeden belediye başkanlarının ve yerel yöneticilerin katıldığı programda, 3 yıllık faaliyet raporu ve komite faaliyet raporları görüşüldü. Yönetim organlarının yeniden belirlendiği Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Genel Kurul toplantısını değerlendiren Belediye başkanı Mustafa Şevik, iki süren pandemi sürecinde üretmenin ve özellikle tarımda üretmenin öneminin vurgulandığını açıkladı.

Başkan Şevik Avrupalı güçlerinden 1870’de Afrika kapışma için başlayan 1. ve 2. Dünya savaşları sonrasında tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan emperyalizmin neden olduğu siyasi, gıda, tarım, enerji ve mimari yıkımın, Türkiye’nin önderliğinde oluşturulacak yeni bir dünya modeli ile telafi edileceğinin altını çizdi.

Başkan Şevik, “Ortaçağ ve Rönesans’dan sonra İslam beldelerinde olduğu gibi Büyük Selçuklu Devleti’nde ve Osmanlı’nın kurulduğu ilk yıllarda tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağı idi. 1.ve 2.Dünya savaşlarından sonra emperyalist güçlerin hedefi tekiline geçen tarımın, önemi yaklaşık iki yıl süren pandemi sürecinde yeniden anlaşılmıştır” dedi.

BULDAN YÖRESEL TARIM VE HAYVANCILIK ÇALIŞTAYI DÜZENLENECEK
Başkan Şevik, ilçe tarımını geliştirmek ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçilmesi için Buldan’da Yöresel Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı düzenlenmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Şevik çalıştayda, “Tarım ve hayvancılık destek hedefli Yeni köye dönüş politikaları”, “Yerleşik kent tarım ve hayvancılık politikaları”, “Yerel insiyatiflere bağlı yeni çiftçi ve tarıma hayvancılığa dönüş yolları ve politikaları”, “İçme ve tarım sulamaya bağlı arıtma dönüşüm ve taban suları politikaları” gibi konularının ele alınacağı söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı