REKLAMI GEÇ

Tarihi kral yolunda çalışmalar sürüyor

Tarihi kral yolunda çalışmalar sürüyor

Buldan’da Kral Yolu projesi kapsamında Hierapolis-Laodikya-Tripolis-Buldan Kültür Mirası-Süleymanlı Yayla Gölü’nü kapsayan tarihi ticaret yolu hattında yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Haziran 2022 Cuma, 13:42

Buldan Belediyesi tarafından Kral Yolu hattını canlandırarak bölge turizmine kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Hierapolis-Laodikya-Tripolis-Buldan Kültür Mirası ve Süleymanlı Yayla Gölü’nü içine alan Kral Yolu hattında çalışma yapan Buldan Belediyesi, Yenicekent -Pamukkale turizm yolunda çevre düzenlemesi çalışması başlattı.

Kral Yolu hattında bir taraftan Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Buldan’ın Mahmutlu Mahallesi ile Pamukkale yol güzergahında başlattığı yol genişletme ve rehabilitasyon çalışmaları devam ederken diğer taraftan Buldan Belediyesi’nin kısa bir süre önce başlattığı mahalle girişleri düzenleme ve güzelleştirme çalışması kapsamında Yenicekent Mahallesi giriş TAK’ı yenileme çalışmaları ile çevre düzenlemesi  yapıldı.

Yenicekent’in giriş kapısını tarih kentine yakışır TAK yapılacağını belirten Başkan Şevik, “Denizli-Alaşehir yolu güzergahında girişi bulunan tüm mahallelerimizin görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmak amacıyla başlattığımız TAK ve çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlandı. Son olarak Yenicekent Mahallemizin giriş TAK’ı dikildi. Yazıları ve süslemeleri kaldı.  Daha önce Yenicekent girişinde, mahallenin üzüm bağlarını, Tripolis Antik kentini simgeleyen sembollerle bezeli çeşmeye uygun bir şekilde süslenecek olan TAK,  mahallemize ve Buldan’a çok yakışacak” dedi.

KRAL YOLU HATTINDA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Buldan’ı Pamukkale’ye bağlayan Yenicekent-Tripolis-Mahmutlu turizm yolunda çevre düzenlemesi çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Şevik, “Mahmutlu Mahallemizin içerisinden geçen Pamukkale Yolu üzerinde bulunan atıl durumdaki ilkokul bahçesini Sosyal Tesis olarak yeniden düzenliyoruz. Mahalle sakinlerimizin sosyalleşebileceği yeşil alan düzenlemesinin yanı sıra düğün, sünnet, mevlit gibi merasimlerini yapabileceği yarı açık sosyal tesis inşaatı tamamlandığında, turizm yolu üzerindeki görüntü kirliliği de giderilmiş olacak” diye konuştu.

30 YILLIK ÖZLEM SONA ERİYOR

Mahmutlu Mahallesi girişinde bulunan köprünün genişletilerek trafiğin rahatlatılacağının müjdesini veren Başkan Şevik, “Buldan Belediyesi olarak Kral Yolu hattında başlattığımız çalışmalar devam ederken, Mahmutlu-Pamukkale yol güzergahında Büyükşehir Belediyemiz tarafından başlatılan yol genişletme ve iyileştirme çalışması da sürüyor.  Bu yol Buldanlıların 30 yıllık özlemi idi. Nihayet iyileştiriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a teşekkür ederim. Buldan-Yenicekent-Sarayköy-Pamukkale yol güzergahındaki çalışma tamamlandığında yalnızca Buldan turizmine, ilçe ekonomisine değil, Denizli ve bölge turizminin gelişmesine önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

“BİZE NASİP OLDU”
AK Parti İlçe Başkanı Naci Çomuk, Buldanlıların bu yolun iyileştirilmesini 30 yıldan beri beklediğini vurgulayarak, “Bu yol Hierapolis, Laodikya, Tripolis’i bağlayan tarihi ticaret yolu. Bu yolun yeniden aktif hale gelmesi hem ilçemiz, hem de bölge turizmini canlandıracak. Pamukkale’den çıkan turist daha kısa mesafeden Buldan’a gelecek. Yerli ve yabancı turistler hem zamandan, hem de yakıttan tasarruf ederek ilçemizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme imkanı bulacak. Buldan’ın tarımından tarihine, doğal güzelliklerinden geleneksel dokumasının tanıtımda olduğu gibi yol güzergahındaki mahallelerimizin, yerleşim yerlerinin kalkınması için de önemli bir fırsat oluşturacak.  Bu yol Buldanlıların 30 yıllık özlemi idi. Bunu yapmak bize nasip oldu.  Tarihi ticaret yolunun Mahmutlu –Sarayköy-Pamukkale güzergahında yol genişletme ve iyileştirme çalışması Büyükşehir Belediyemiz tarafından yürütülüyor.  Buldan-Yenicekent-Mahmutlu güzergahında ise Buldan Belediyemizin çalışmaları devam ediyor. Yolun iyileştirilmesinde ve yeniden aktif hale gelmesinde hummalı bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a ve Buldan Belediye Başkanımız Mustafa Şevik’e ilçe halkı adına teşekkür ederim” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı