REKLAMI GEÇ

Çal’a Cemevi yapılıyor. Temel atma töreninde kardeşlik rüzgarı esti

Çal’a Cemevi yapılıyor. Temel atma töreninde kardeşlik rüzgarı esti

Çal’ın alevi kökenli Türkmenler’in yaşadığı Çalçakırlar Mahallesi’nde Cemevi’nin temel atma töreni yapıldı. Açılışta kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verilirken, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Cemevi’nin temel atma töreni hayırlı olsun. Bizim için cami ile cemevinin farkı yoktur. Çanakkale ruhunu kaybetmeyen Türk milleti, hainlerin hala devam eden tuzak girişimlerine ve baskılarına boyun eğmeyecektir. Türk milletini, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet ile birlik ve beraberlik ilelebet ayakta tutup, yaşatacaktır” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Kasım 2022 Pazartesi, 18:43

Çalçakırlar Mahallesi’ndeki cem evi temel atma törenine Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Çal Kaymakamı Mert Çanga, Büyükşehir Başkan Vekili Ali Değirmenci, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, daire müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çalçakırlarlı kadınların hazırladıkları aşure ve yemekler katılımcılara ikram edildi.

Çal Çakırlar Cemevi’nin temel atma töreninde konuşan Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, “Birbirimizi millet olarak daha çok sevmeliyiz. Tüm kutsal mekanlar bizim değerimizdir. Farklı inanç ve farklı etnik kökene sahip olan bizler, geçmişte birbirimizi fazla anlayamadık. Yaşadıklarımızdan ders çıkarmalıyız Türk milleti ile Türk devletini ayakta tutup, güçlendirmeliyiz. Cem evinin temel atma töreninden bitirme aşamasına kadar verdiği vereceği desteklerden ötürü Çal Belediye Başkanımız Fethi Akcan’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Mert Çanga ise, cem evlerinin geçmişte hayırlı, vatansever insanlar yetiştirdiğini söyleyerek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR SÜLALE, ÇAL BÜYÜK BİR AİLE”
Çal Belediye Başkanı Akcan, hiçbir vatandaşa, hiçbir Çallı’ya siyasi görüşü ve inancına göre davranmadıklarını, Türkiye’yi büyük bir sülale, Çal’ı da büyük bir aile gibi gördüklerini söyleyerek, “İnsanımızı, insan olduğu için sevdik. Çal Çakırlar Mahallemiz de temelini attığımız Cemevi, kısa süre sonra hizmete girecektir. Çal Çakırlar’daki köy konağının bakımını yaptık, ranzaları, yatakları yeniledik. Köy konağının hemen yanına da cem evi yapıldığında kompleks haline gelecek” diye konuştu.

“KARDEŞÇE YAŞAMAYA DEVAM”
Başkan Akcan’da birlik ve beraberlik mesajları verdikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Emperyalist güçler yıllarca Anadolu topraklarında Alevi-Sünni çatışması çıkardı. Hala bu çirkin çalışmalarını sürdürüyorlar. Bizler Çal’da kardeşçe bu güne kadar yaşadık, kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Zaten kardeşiz. Hepimiz Müslümanız. Kardeşlik ruhumuz asla sarsılmayacak. Türk milleti olarak ayrımcılığa asla fırsat vermemeliyiz. Aleviliği siyasi istismar aracı olarak görenleri de hepimiz dışlamalıyız. Alevi inancını siyasallaştırmak isteyenlere prim vermemeliyiz, bu tür çabalara itibar etmemeliyiz. Camiler ne kadar bizimse, Cemevi de o kadar bizimdir diyoruz. Oğuz Türklerinin değerli temsilcisi olan Çal Çakırlarlı kardeşlerim; Hepimiz bu vatan topraklarının evlatlarıyız. Bizler Çal’da aynı sokağın çocuklarıyız. Bir kilimdeki farklı desenler gibiyiz. O desenlerdir kilime güzellik veren. Çal Çakırlar, gerek kültürü gerek insanıyla Büyük Çal Ailesi’nin güzel kiliminin en önemli motiflerinden biridir. Son olarak İstanbul’da gerçekleştirilen bombalı eylemi şiddetle kınıyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. İç ve dış saldırılarla Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozamayacaklar.”

Temel atma töreninin ardından Çalçakırlar halkı törene gelenlere aşure ve yemek ikramında bulundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
5 Aralık 2022 Pazartesi 2 14Puslu
6 Aralık 2022 Salı 1 14Parçalı Bulutlu
7 Aralık 2022 Çarşamba 1 14Parçalı Bulutlu
8 Aralık 2022 Perşembe 1 14Çok Bulutlu
9 Aralık 2022 Cuma 4 15Parçalı Bulutlu

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Kaymakamlık: 751 30 01 Belediye Başkanlığı: 751 30 05  Emniyet Amirliği: 751 30 46 Jandarma Komutanlığı: 751 33 89 Askerlik Şubesi: 751 30 11 Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84 Mal Müdürlüğü: 751 30 44 Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94 Devlet Hastanesi: 751 22 44  Tapu Müdürlüğü: 751 31 31 İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit

Akkent Belevi Çal Denizler Hançalar İsabey Ortaköy Selcen Süller İsmailler Yeşilyurt Zeyve Mozalar Serdarlar Alfaklar Aşağıseyit Bahadınlar Baklançakırlar Bayıralan Çalçakırlar Çalkuyucak Dağmarmara Dayılar Develler Gelinören Kabalar Kaplanlar Karakaya Karapınar Kocaköy Mahmutgazi Peynirci Sakızcılar Sazak Şapçılar Yazır Yukarıseyit