Türkiye’nin en büyük helikopteri Çardak’a iniş yaptı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Türkiye’nin en büyük helikopteri Çardak’a iniş yaptı

Türkiye’nin en büyük helikopteri Çardak’a iniş yaptı

Türkiye’nin en büyük yangın söndürme helikopteri dün Çardak’a indi. 20 tona kadar su taşıyabilen dev helikopterin Antalya’da bir yangına müdahale ettikten sonra Çardak Havalimanı’nda yakıt ikmali yaptığı öğrenildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Temmuz 2020 Cuma, 12:27

Türkiye’de orman yangınları için hayati önem sahip hava müdahalelerinin kaptan pilotu konumundaki Mi-26 tipi dev helikopter, dün Denizli Çardak Havalimanı’na iniş yaptı.

Dev helikopterin Muğla Milas’ta yangınlara müdahale için konuşlandırıldığı, Antalya Manavgat’ta bir yangına müdahale ettikten sonra yakıt ikmali için Çardak’a indiği öğrenildi. Yakıt ikmali yapan dev helikopter, kısa süre sonra yeniden havalandı.

Rus yapımı dev helikopter askeri ve sivil ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde geliştirildi. 4 mürettabat ve 80 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Mi-26, 22 ton kargo taşıyabiliyor. 295 kilometre hıza sahip olan dev helikopterin menzili ise 500 kilometre. Mi-26, dünyada ilk ve tek 8 pervaneli helikopter olma özelliğini de taşıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı