REKLAMI GEÇ

‘VAHŞİ SULAMA’ IŞIKLI GÖLÜ’NÜ KURUTUYOR

‘VAHŞİ SULAMA’ IŞIKLI GÖLÜ’NÜ KURUTUYOR

Çivril’deki Işıklı Barajı, vahşi sulamanın kurbanı oldu. Yağışların yetersiz olması ve Çivril, Çal ve Baklan ilçelerindeki tarım arazilerindeki vahşi sulama nedeniyle barajın büyük bölümünde su kalmadı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Eylül 2014 Pazar, 11:02

Ferah IŞIK – Tunay YAZICI/ÇİVRİL (Denizli), (DHA)
Işıklı Baraj Gölü’nde bulunan 316 milyon metreküp suyun 50 milyon metreküpe düştüğüne dikkati çeken Çivril Belediye Başkanı AK Parti’li Gürcan Güven, gölde ekolojik dengenin de bozulmaya başladığını söyledi.

Güven, “Yaz döneminde Çivril ve Baklan ovalarında tüm tarım alanları vahşi sulama sistemiyle sulanıyor. Bu yıl yağışlar yetersiz oldu. Tarım alanları da vahşi sulama sistemiyle sulandığı için muhteşem Işıklı Baraj Gölü, neredeyse kurumaya yüz tuttu. İçimiz yanıyor” dedi.

Başkan Gürcan Güven, işin şakasının olmadığını, radikal önlemler alınmazsa kuş cenneti de olan Işıklı Barajı’nda bozulmaya başlayan ekolojik dengenin tamamen biteceğini söyledi.

ic-belediye-baskani

Taşıdığı potansiyel nedeniyle bölgenin Su Kuşları Koruma Alanı ilan edildiğini sözlerine ekleyen Gürcan Güven, “Yüzlerce kuş türü, istakoz ve balık çeşitlerinin yaşadığı Işıklı Baraj Gölü kurtarılmalıdır. Vahşi sulamadan vazgeçilip damlama sulama sistemine geçilmelidir. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan destek istiyoruz. Tarım alanlarında dönüşümlü ekim yapılmalıdır. Ayçekirdeği ekiminin oldukça yaygın olduğu Çivril, Çal ve Baklan ilçelerinde ayçekirdeği ekim alanlarına kota getirilmelidir. Zira, vahşi sulama böyle devam ederse bir yudum suya muhtaç kalacağız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı