REKLAMI GEÇ

İlbade Mezarlığı’nda 820 yıllık geçmişin izleri

İlbade Mezarlığı’nda 820 yıllık geçmişin izleri

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin İlbade Mezarlığı’nda sürdürdüğü kazı çalışmaları 6. yılına girdi. Kazılarda, Denizli’nin Türk dönemi tarihine ışık tutacak eserler ortaya çıkartılıyor. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Vatandaşlarımızı Denizli’nin tarihi hafızası konumunda olan İlbade Mezarlığı’nı ziyarete davet ediyorum” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Eylül 2014 Salı, 12:34

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin İlbade Mezarlığı’nda sürdürdüğü çalışmalar 6’ncı yılına girdi. Bu kapsamda, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin izlerini taşıyan İlbade Mezarlığı’nda 2008 yılından beri devam eden çalışmalarıyla Denizli’nin tarihine ışık tutacak eserler gün yüzüne çıkarılıyor.

Mezarlığın, 820 yıl öncesinden Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde Türk mezarı olarak kullanıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “İlbade Mezarlığı, atalarımızın Denizli’ye geldiğinden itibaren, Denizli’ye hizmet etmiş manevi önderlerimiz ve büyüklerimizin defnedildiği mezarlığımızdır. İlbade Mezarlığı köklerimizin olduğu, manevi değerlerimizin bulunduğu ve atalarımızın yattığı bir mekandır. Bu Anadolu’da ender olan bir mezarlıktır” dedi.

ic-1

Denizli Belediyesi olarak İlbade’de 6 yıl önce başlattıkları restorasyon çalışmalarıyla birçok mezar taşının toprağın altından çıkarıldığına işaret eden Başkan Zolan, “Binlerce mezar taşını ayağa kaldırdık. Mezar taşlarının yerleri tespit edildi. Kırık olanlar tamir edildi. Birçok büyüğümüzün mezarının da geleceğe taşıma ve geçmişimizi de gün yüzüne çıkarma anlamında restorasyonlarını gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Projelerimiz hazır”
İlbade Mezarlığı dış duvarlarının restorasyonunu gerçekleştirdiklerine işaret eden Başkan Zolan, “Gerek mezarlık içi ve gerekse mezarlığın dışında çevre düzenlemeleri ile bu tarihi dokuyu gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz” dedi.

Denizlilileri bu tarihi mekanı ziyarete davet eden Başkan Zolan, şöyle konuştu: “Amacımız geçmiş ile gelecek arasında köprü kurmak. Köklerimizin geldiği yer olması sebebiyle İlbade’yi çocuklarımızın, gençlerimizin ve tüm insanlarımızın gezerek bilgi sahibi olabilecekleri bir yer haline getirmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Projelerimiz hazır. Burayı peyzaj çalışmaları, bilgiler aktaran yazılar, türbelerin röleve çalışmalarını tamamlayıp manevi değerlerimize yakışır hale getirmek istiyoruz. Çocuklarımızın bu mezarlıkta kendi atalarını tanımalarını sağlayacağız.”

ic-2

Başkan Zolan, “Burayı insanımızın yakınlarını ziyaret etmenin yanında atalarımızı ve manevi büyüklerimizi de ziyaret edilir şekle getirme amacındayız. Biz ne kadar geçmişimize, köklerimize sahip çıkarsak o kadar güçlü filiz veririz. Köklerle filizler arasındaki bağlantıyı sağlamak zorundayız. Sağlamak için elimizde kalmış en önemli değer burasıdır. Buranın çok iyi korunması ve geleceğe taşınması gerekir” diye konuştu.

İlbade Mezarlığı’ndaki Türk büyükleri
Denizli’nin İlbade Mahallesi’nde yer alan Mezarlık, güney-kuzey yönünde uzanan geniş bir alanı kaplıyor. Denizli’nin ilk yerleşim yeri olan Kale’nin (Kaleiçi Çarşısı) kuzeybatı yönündeki tepe üzerine kurulan mezarlık 30-40 yıl öncesine kadar şehrin batı yönündeki uç noktalarından birini oluştururken bugün şehir içinde kalmış. Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yollarla gezilebilen mezarlıkta, Mehmet Gazi, Derviş Ali Kâhya ve Şirvani Türbesi yer almaktadır. Mezarlıkta yer alan binlerce mezar taşı, buranın Türk devrinin ilk başlarından günümüze kadar kullanılageldiğini gösteriyor. Bu yönüyle İlbade Mezarlığı, Denizli’nin Türk tarihi için büyük bir öneme sahip.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Temmuz 2024 Cuma 27 40Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 26 40Sıcak
21 Temmuz 2024 Pazar 27 41Sıcak
22 Temmuz 2024 Pazartesi 27 41Sıcak
23 Temmuz 2024 Salı 26 39Sıcak