REKLAMI GEÇ

Mikrokredi kardeşliği

Mikrokredi kardeşliği

Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikro Kredi Ofisi’nden yararlanarak aynı dükkanda farklı iş kuran iki kız kardeş, kendi işlerinin patronu olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Ekim 2014 Pazartesi, 11:40

Kadınlara yeni ufuklar açmak için hayata geçirilen mikrokredi uygulaması Denizlili iki kardeşin hayatını değiştirdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi’nden kent genellinde bugüne kadar bin 200 kadın faydalanırken, Denizlili iki kız kardeşin aynı işyerinde kendi işlerinin patronu olma hikayesi örnek oldu.

Ev ekonomisine katkıda bulunmak için kendi işyerini açmak isteyen Figen Eyiden, yaklaşık 3 yıl önce mikrokredi ofisi ile tanıştı. Mikrokredi ofisinden aldığı küçük kredilerle bir süre kataloglardan giyim eşyası satan Figen Eyiden, daha sonra düğün, nişan ve sünnet gibi törenlerde dağıtılan sabun süsleme işi yapmak için eğitim aldı. Bu süre zarfında Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, Eyiden’in kardeşi Gönül Ersoy’un da ilgisini çekti. Ablası gibi kendi işini yapmak isteyen Gönül Ersoy ise, çocuk giyim sektörü üzerine çalışmak istedi. İki kardeş Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi’ne gelerek birlikte kredi kullandı. Kız kardeşler uzun zamandır istedikleri işyerini Saltak Caddesi’nde bir dükkan kiralayarak açabildi. Figen Eyiden, sabun süslemeleri yaparak mevlit, kına gecesi, nikah gibi organizasyonlara ve evlere özel süs eşyası yaparak satmaya başladı. Gönül Ersoy ise hayalini kurduğu çocuk giyimi üzerine olan dükkanına kavuştu.

KIZ KARDEŞLERİN HEDEFİ ŞUBE AÇMAK
Figen Eyiden, Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi’nden aldığı kredi ile bir zamanlar evinde yapıp sattığı ürünlerini şimdi kardeşi ile açtığı dükkanda sattığını anlattı. Eyiden, “Mikrokredi ofisinin desteği ile kendi ayaklarımın üzerinde durarak emeğimin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyorum. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a ve bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Hedefim düğün organizasyonları da yaparak diğer illerde de şube açmak” dedi. Gönül Ersoy ise, ablası ile birlikte küçük paralar ile büyük işler yapılabildiğini gösterdiklerini ifade ederek, “Mikrokredi sayesinde çocuk giyim sektöründe hizmet vermeye başladım. Küçük paralarla başladığımız bu işte hedefimiz farklı şubeler açmak. Ev kadınlarının aile ekonomilerine katkı sağlamalarına destek olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’ye ve bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HEDEF KADIN İSTİHDAMINI ARTTIRMAK”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi’nin en büyük hedefinin çalışan kadın sayısının artırılmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi. Bugüne kadar ofisin bin 200’ün üzerinde kadına destek verdiğini ifade eden Başkan Zolan, “Üye sayımızı her geçen gün artırarak daha çok hanım kardeşimize hizmet götürmeyi ve iş sahibi yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Denizli’de çalışan kadın sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, şöyle konuştu: “Artık günümüzde kadınların yapamayacağı, başaramayacağı hiçbir iş alanı kalmadı. Yeter ki onlara destek verip, dünyadaki hızlı değişime ve gelişime ayak uydurmalarını sağlayalım. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak hanım kardeşlerimizin gerek istihdam gerekse sosyal alanda başarıya ulaşması için desteklerimiz artarak sürecektir. Kadınlara sahip çıkarak toplumun vazgeçilmez birer parçası olduklarını hissettirmeliyiz. Hanım kardeşlerimizin hayatın bütün alanlarında etkin bir şekilde katılmaları bu ülkenin yararınadır.”

Yorumlar

m. kemal   -  Bağlantı 13 Ekim 2014, 17:08

bu krediyi her iş yapacak olan bayana vermiyorlar ya akpli yada bunlar gibi tavaslı olmak lazım

gönül ersoy   -  Bağlantı 13 Ekim 2014, 13:39

öncelikle bize bu desteği veren mikrokredi calışanlarına ve bu desteği sağlayan belediye başkanımız OSMAN ZOLAN’a ve ekonomi başkanımız NİHAT ZEYBEKÇİ ‘e teşekkürlerimi sunarım.kendileri ile bizzat görüşeyi isteriz…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
13 Temmuz 2024 Cumartesi 23 39Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
14 Temmuz 2024 Pazar 24 38Sıcak
15 Temmuz 2024 Pazartesi 24 39Sıcak
16 Temmuz 2024 Salı 25 40Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 25 41Sıcak