REKLAMI GEÇ

Serinhisar’da kilimle örülen hayatlar

Serinhisar’da kilimle örülen hayatlar

Serinhisar’da kamu, STK ve özel sektör işbirliğinin örneklerinden biri olarak oluşturulan “Kilimle Örülen Hayatlar” projesinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Ekim 2022 Perşembe, 11:29

Serinhisar ilçesinde Serinhisar Kaymakamlığı, Serinhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Pozitif Kalkınma Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen, kadın istihdamını artırmak, unutulmaya yüz tutmuş el dokuma kilim geleneğini canlandırmak için tasarlanan “Kilimle Örülen Hayatlar” projesinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılışa, Serinhisar Kaymakamı Osman Altın, Serinhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Kabukçu, Serinhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Selçuk, Pozitif Kalkınma Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Kırmızı, kursiyer kadınlar ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Serinhisar Kaymakamı Osman Altın, “Serinhisar’da yaşayan 18-45 yaş arası herhangi bir ekonomik kazancı olmayan 30 genç kadının, halı, kilim dokuma eğitim ve iş atölyesi aracılığıyla mesleki ve kişisel yeterliliğinin geliştirilmesi ve istihdam edilebilirliğinin artırılmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında yapılacak mesleki eğitimler yoluyla kadın istihdamının artırılması sağlanırken, bir yandan da el dokuması kilim geleneği de canlandırılacak” dedi.

Serinhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Selçuk ise, proje kapsamında üretilen ürünlerin Serinhisar Halk Eğitimi Merkezi döner sermayesi üzerinden satılarak, kadınlara ekonomik kazanç sağlayacağını kaydetti.

Proje kapsamında teorik ve uygulamalı olarak göster-yap tekniği ile verilecek mesleki eğitimlerin yanında iletişim ve beden dili, takım ruhu liderlik yönetim becerileri, temel ilk yardım prensipleri, girişimcilik, dijital pazarlama, ürün fotoğrafçılığı, sosyal medya yönetimi ve kooperatifçilik eğitimlerinin de düzenleneceğini kaydetti.

Pozitif Kalkınma Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Kırmızı da, “Kadınların yeni kültürlerle tanışıp bilgi ve birikimlerini artırmak, kooperatifleşerek güç birliği oluşturup iyi uygulama örneklerini yerinde gözlemlenmesine imkan sağlamak için Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne günü birlik geziler yapılacak” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı