Yalnız Değilsiniz projesi tamamlandı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Yalnız Değilsiniz projesi tamamlandı

Yalnız Değilsiniz projesi tamamlandı

Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen EDES (Engelliler Destek Programı) kapsamındaki “Yalnız Değilsiniz” projesi tamamlandı. 2 yaş altı Down Sendromlu bebeklerin 80’inin ailelerine ulaşıldığı projenin kapanışı yapıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Ocak 2017 Perşembe, 15:04

Bir yıldır sürdürülen “Yalnız Değilsiniz” Projesi’nin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Anemon Otel’de düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, Merkezefendi İlçe Millli Eğitim Müdürü Adem Kılınç, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdoğan Kavlak, Denizli Down Sendromu Derneği yöneticileri ve aileler katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, bir yıllık çalışmanın sonlandırıldığını belirterek, “EDES kapsamında ‘Yalnız Değilsiniz’ projesine büyük önem gösteriyoruz. Özel eğitim alanında hizmet veren eğitimcilerimizin her biri benim için birer kahramandır. Yaptıkları çalışmalarda özel eğitim alanında Denizli’yi markalaştırdılar. Buradan proje ortaklarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Projeyi taşarlarken ve gerçekleştirme esnasında Down Sendromlu çocuklarımıza en iyi şekilde nasıl hizmet edebiliriz le yol aldık. İlimizde 80 Down Sendromlu çocuğumuza ve ailelerine ulaştık. Her birine teker teker ziyaretlerde bulunarak onlara rehberlik konusunda, bilinçlendirme konusunda ve psikolojik destekler verdik. İlimizde yaklaşık 2 bin civarında engelli bireyimiz var. Bu tarz hizmetlerimizi sadece Down Sendromlu bireylere değil diğer bütün alanlarda vermek için çabalıyoruz” dedi.

Oğuz’un konuşmasının ardından Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdoğan Kavlak toplantıya katılanlara proje hakkında bilgiler verdi.

Kavlak, “Proje kapsamında; çocuklar ve aileleri özel eğitim uzmanı ve fizik tedavi uzmanı tarafından 3 aylık bir eğitimden geçirildiler. Erken Müdahale Yöntemleri olarak kabul edilen bu uygulamaların aileye öğretilmesi, bebeğe verilen hizmetlerin sürekliliğini sağlamış ve aileye bu eğitimlerin önemi anlatıldı. Aileler için çocukların gelişimi açısından büyük önem arz eden /Eğitim Seti Materyalleri’ yapılan törenle kendilerine teslim edildi. Özel eğitim alan çocukların aileleri bu materyallere ulaşmakta çeşitli sebeplerden sıkıntı çekmektedirler. Proje sayesinde ailelerin bu sıkıntıları giderilmiş oldu. Proje kapsamında, 20.000TL tutarındaki eğitim materyali ve oyuncaklar 30 çocuğa dağıtıldı” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı