DEGİAD Başkanı Urhan faiz indirimini değerlendirdi: Endişeliyiz - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DEGİAD Başkanı Urhan faiz indirimini değerlendirdi: Endişeliyiz

DEGİAD Başkanı Urhan faiz indirimini değerlendirdi: Endişeliyiz

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan Para Politikaları Kurulu’nun 200 baz faiz indirimini değerlendirdi ve ‘enflasyon uyarısı’ yaptı. İndirimin amacına ulaşmasını dileyen Urhan, “Endişeliyiz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Ekim 2021 Pazartesi, 18:24

Ekonominin önemli aktörlerinden, Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan yazılı açıklama yaptı. Urhan, TCMB Para Politikası Kurulu’nun, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 18’den yüzde 16’ya indirmesini değerlendirdi.

ENDİŞE İLE KARŞILIYORUZ
“Endişe ile karşılıyoruz” diyen Urhan, “Son açıklanan Eylül ayı enflasyonunun %19.8 olduğu ve geçen yılın düşük bazına rağmen enflasyonist baskıların küresel ölçekte de hissedilmesinden dolayı yılın son çeyreğinde gerilemesinin zor gözüktüğü ve piyasa faizlerinin %20’ler düzeyinde seyrettiği bir ortamda; Kurul’un piyasa tahminlerinin üzerinde 200 baz puanlık indirim kararını, yol açabileceği sonuçlar ışığında endişeyle karşılıyoruz” dedi.

ENDİŞEMİZİN NEDENİ ENFLASYON
Urhan devamla şunları söyledi:
“Endişelerimizin nedeni, makroekonomik gelişmelerle uyumluluğu sorgulanabilecek bu faiz indirim kararının, yakın geçmişte tecrübe ettiğimiz üzere artan maliyetle ekonominin tüm birimlerine yansıması olasılığıdır ve en temelinde de bir toplum için en büyük ekonomik bela gördüğümüz enflasyon yatmaktadır.

‘FİNANSMAN MALİYETLERİ ARTTI’
Enflasyon ve faiz arasındaki nedensellik ilişkisinde faizin bir sonuç olduğundan hareketle, enflasyonda anlamlı ve kalıcı bir düşüş gözlemlenmeden alınan politika faizi indirim kararlarının enflasyon sarmalını beslemesi hiç arzu etmediğimiz bir sonuç olacaktır.

Ülkemizin tasarruf açığı, yakın vadede çözülmesi zor bir sorunken ve bunun neticesinde, büyümek için dış finansmana olan ihtiyacımız kabul etmemiz gereken somut bir gerçekken ve küresel enflasyonist baskılar devam ederken, alınan bu kararın finansman maliyetlerimizi artırma olasılığını azımsanmayacak şekilde arttırdığının Kurul tarafından özenle dikkate alındığını ümit ediyoruz.

TÜRK LİRASI’NIN DEĞER KAYBI
Kurul kararı sonrası piyasa faizlerinde herhangi bir gevşeme gözlemlememiz ve TL’nin yabancı para birimleri karşısında, kendisine benzer ülkelerden üzüntü verecek olumsuz boyutta ayrışmasının devam etmesi, bu kararın özel sektörün ucuz finansmana erişim sorununa ne kadar çözüm olacağı yönündeki endişelerimizi ne yazık ki arttırmıştır.

‘ENFLASYONİST BASKILARIN ARTMASI MUHTEMEL’
Yer verdiğimiz endişelerimizin ortaya çıkmaması ve politika faizinin düşürülmesiyle amaçlanan gayelere ulaşılması en büyük arzumuzdur. Bununla birlikte, mevcut makro görünümde alınan bu kararın çok riskli ve yakın dönemli tecrübelerimiz ışığında enflasyonist baskıları arttırmasını kuvvetle muhtemel bulduğumuzu kamuoyuyla paylaşmayı sorumluluk addediyoruz.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı