GEKA Ankara’da Denizli’yi tanıttı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

GEKA Ankara’da Denizli’yi tanıttı

GEKA Ankara’da Denizli’yi tanıttı

GEKA, Egem Platformu tarafından Ankara Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen 9. Ege İlleri Türkiye Tanıtım Günleri’ne katıldı, Denizli, Aydın ve Muğla’yı tanıttı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Kasım 2016 Salı, 12:27

GEKA stant alanında illerinin tanıtımını yapan kurumların yanı sıra, Denizli’den geleneksel Yatağan Bıçakları ve Buldan dokumalarından örnekler de sergilendi. Standı Muğla Valisi ve GEKA Yön. Kur. Bşk. Amir Çiçek, milletvekilleri Mehmet Erdem, Kazım Arslan, Melike Basmacı ve Mehmet Erdoğan, eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ile bürokratlar ziyaret etti.

denizli-geka-buldan-ankara-dokuma-2

Yatağan Bıçakçısı ve Buldan Bezi etkinliğe katılan ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görürken iller için hazırlanan tanıtım materyalleri de ziyaretçilere dağıtıldı.

Dokuzuncu Ege İlleri Tanıtım Günleri’nde, Aydın “dağlarından yağ ovalarından bal akar” sözüne yakışır şekilde incir, zeytin, zeytinyağı gibi ürünlerin tanıtımını ön plana çıkartırken ziyaretçilere Aydın, Denizli ve Muğla’dan farklı zeybek gösterileri sunuldu.

Denizli’nin geçmişi Osmanlı’ya kadar uzanan geleneksel el sanatları ürünleri olan Buldan dokumaları ve Yatağan bıçakları ile misafirler geçmişe yolculuk yaparken, etkinlikte ev sahibi kent olan Muğla ise, 4 gün boyunca geleneksel yörük kültürünün bir ürünü olan Muğla keşkeğini ziyaretçilere ikram etti.

denizli-geka-buldan-ankara-dokuma-3

Etkinliğe katılan ziyaretçiler; Ege Bölgesi’ne özgü yemekleri tadarken, yakından görme ve izleme fırsatı yakaladıkları el sanatları ürünleri ve halk oyunları gösterileri ile kendilerini Ege Bölgesi’nde hissettiler. Ege Bölgesi’nin güzellikleri ve bölgede yapılan çalışmaların anlatıldığı 4 günlük organizasyonda, Ankara ve çevre illerden gelen vatandaşlar, Ege’nin eşsiz doğası, turizmi sanatı, sosyal ve kültürel hayatı, ticaret ve sanayisini yakından görerek Ankara’da Ege havasını yaşadılar.

denizli-geka-buldan-ankara-dokuma-1

Atatürk Kültür Merkezi’nin içerisine kurulan stantlarda bölgenin valilikleri, il ve ilçe belediyeleri, kaymakamlıkları, ticaret ve sanayi odaları, borsalar, yöresel el sanatları, üreticileri, basın kuruluşları, kültür ve sanat insanları ile doğa sporları kulüpleri yöre kültürünü sergileyip Ege’nin güzelliklerini ziyaretçilere doyasıya hissettirdiler.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı