AB Bilgi Merkezi’nden “Kentlilik hakları” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

AB Bilgi Merkezi’nden “Kentlilik hakları”

AB Bilgi Merkezi’nden “Kentlilik hakları”

Denizli Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından “Avrupa Kentsel Şartı Perspektifinde Kentlilik Hakları” konulu toplantı düzenlendi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Ağustos 2019 Çarşamba, 11:14

DENİZLİ HABER
Gazeteci Seval Uysal’ın moderatörlüğünü yaptığı interaktif toplantıya, Denizli Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyon Koordinatörü Av. H. Ozan Orpak konuşmacı olarak katıldı.

Kentlilik bilinci ve kültürünün yaygınlaştırılması ve haklar konusunda farkındalık yaratılması sürecine destek olmak amacıyla düzenlenen toplantıya, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ilgi gösterdi.

Tüm katılımcıların söz aldığı toplantıda; mevcut durum analizi, sorunların tespiti ve çözüm önerileri üzerinde duruldu. Yaşanabilir temiz bir çevre, kente aidiyet duygusu ve kentsel mirasın gelecek kuşaklara aktarımı konularının altının çizen Ozan Orpak, katılımcı demokrasinin hayata geçirilmesi, dezavantajlı vatandaşlara ve yaşlılara yönelik daha kapsayıcı çalışmaların yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

AB ülkelerinde kentleşme konusunda yürütülen çalışmalardan örnekler veren Orpak, ortak akıl ile bir planlama platformunun tüm ilgili tarafların katılımı ile kurulmasını önerdi.

Orpak, “Kentleşme, kent kültürü ve kentli hakları konusunda yerel yönetimler tarafından düzenli olarak eğitim ve bilinçlendirme etkinlikleri yapılmalı. Tespit edilen sorunlara ilişkin denetim mekanizmalarının daha işlevsel olması gerekiyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı