REKLAMI GEÇ

Zeybekci, Çağlayan’dan görevi devraldı

Zeybekci, Çağlayan’dan görevi devraldı

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu izleyen Bakanlar Kurulu revizyonu ile kabineye Ekonomi Bakanı olarak giren Nihat Zeybekci, görevi selefi Zafer Çağlayan’dan devraldı.

/ DENİZLİHABER / 26 Aralık 2013 Perşembe, 12:48

DENİZLİHABER

Son gelişmeler nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kabinede değişikliğe giderken, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda oğlu tutuklanınca istifa etmek zorunda kalan Zafer Çağlayan, görevini halefi Nihat Zeybekci’ye devretti.

tutun-tarlasi-

ÇAĞLAYAN: RUHEN GÖREVDEN AYRILMIŞTIM
Devir teslim töreninde çok sert mesajlar veren Çağlayan, “Ustalıkla düzenlenen bir komplo ile karşı karşıyayız. Basında bu komplonun başladığı ilk gün saat 07.00’de operasyon başladı. Saat 07.30’da Başbakan’a ‘görevden affımı istiyorum’ dedim. O anda görevimden ruhen ayrılmıştım” diyerek, şunları söyledi:

surpriz

HEDEF BAŞBAKAN
“Makine mühendisiyim, çeliğin nasıl daha sert olacağını bilirim. Bana düşmanlık yapanlara buradan haykırıyorum. Allah’ın izniyle göreceksiniz her şey gün yüzüne çıkacak. Olay en dürüst en babayiğit çalışan Başbakan’a yöneliktir.
Maalesef ülkemiz üzerinde oynanan bu çirkin tezgahın ekonomimize olumsuz etkisine üzülüyorum. Biz faiz lobisinin ayağına bastık. Hayatımız yettiği sürece faiz lobisinin ayağına değil damarına basmaya devam edeceğiz.
Bu süreçte dış güçlerin etkisi oldu. Düşen faizlerin ardından bugün maalesef faizler yüzde 10’lara dayandı. Şu an dolar tarihi seviyesine geldi. Yaratılmak istenen şey bir kaos Türkiye’yi yeniden ekonomik anlamda sıkıntıya sokmak.

bakan-ankara-protokol

HERKES YAPTIĞININ HESABINI VERECEK
Biz her ekonomik krizden daha başarılı çıkmayı başardık. Herkes yaptığının hesabını verecek. 6 ,5 yıl bakanlık yapmış bir insanım. Bakanlık ne bana babamdan kaldı ne de benden çocuklarıma kalacak. Son 4,5 yılda buradaki ekibimle, çaycıma varıncaya kadar, rekorlar yazdık. Göreve geldiğimde ihracat 102 milyar dolardı. Şimdi 152 milyar dolara çıkardık.”

zeybekci-bakan-oldu

ÇAĞLAYAN’A TEŞEKKÜR
Zafer Çağlayan’ın ardından konuşan Zeybekçi ise sözlerine “Bugüne kadar hizmetlerden dolayı Zafer Çağlayan’dan Allah razı olsun” diyerek başladı ve şöyle konuştu:
“ İhracatçı Birlikleri başkanlığından, İhracatçı Meclisi üyeliğinden geliyoruz. Sayın bakanımız dünyada Türkiye’nin mal satmadığı ihracat yapmadığı ülke bırakmadı. O yüzden benim işim çok kolay.
Artık Türkiye başka bir boyuta geçti. Türkiye markalaşmaya, inovasyona geçti. Katma değerli ürünler konusunda çok hızlı bir şekilde yol alacağız.
Türkiye bir gecede insanların servetlerinin yarısını kaybettiği bir ülkedir. Oradan buraya 11 senede geldik. Şu anda yaşananların hiçbir kıymeti yoktur. Türkiye’nin zarar görmesinden kim menfaat elde ettiyse asıl suçlu odur. Herkesin gözünü oraya çevirmesi gerekir.”
Devir teslim törenine Denizli protokolünün yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da katıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı