Arslan ve Basmacı, Cumhuriyet’e operasyonu kınadı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Arslan ve Basmacı, Cumhuriyet’e operasyonu kınadı

Arslan ve Basmacı, Cumhuriyet’e operasyonu kınadı

CHP Denizli milletvekilleri Kazım Arslan ve Melike Basmacı, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonu kınadı. Arslan, “hukuku rafa kaldıranlar, OHAL adı altında faşizmin uygulamalarını yapıyor” derken, Basmacı da “Cumhuriyet gazetesini FETÖ ve PKK ile ilişkilendirerek susturmaya çalışıyorlar. Ancak, Türkiye’nin özgür sesi Cumhuriyet susmaz, susturulamaz” ifadesini kullandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Kasım 2016 Salı, 08:39

CHP Denizli milletvekilleri Kazım Arslan ve Melike Basmacı, yaptıkları yazılı açıklamayla Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonla bazı yazar ve yöneticilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

“BASIN HALKIN SÖZCÜSÜDÜR”
Açıklamasında, “Kayyum bugün iktidarın göbek adı haline gelmiştir. Kişi hak ve özgürlüklerini, basın ve mülkiyet özgürlüğünü hiçe sayarak hukuku rafa kaldıranlar, OHAL adı altında faşizmin uygulamalarını yapıyor” diyen Arslan, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet”in yönetimini ve yazarlarını FETÖ ve PKK terörüyle bağlantılı sayma iddiası tam bir safsatadır. Bu yaşananlar ancak Musa Kart’ın çizeceği yeni karikatürün konusu olur. Cumhuriyet gibi asırlık gazeteleri, faili meçhullere yazarlarını kurban vermiş bir mücadele organını darbe ve terörle anma gafleti, başkanlık uğruna söylenebilecek yalanların ve çarpıtmanın kara bir mizahıdır.

Türkiye, bu iktidarın eliyle darbelerden darbe beğenmeye mecbur bırakılmak isteniyor. Terör saldırılarına bizi alıştırmaya kalkanlara karşı ‘alışmadık, alışmayacağız’ demiştik. Şimdi basın ve üniversite özgürlüğüne, demokratik haklarımızın elimizden bir bir alınmasına karşı da tüm demokrasi güçlerinin birleşme zamanıdır. Tüm muhalifleri terörist ve darbeci diye yaftalamak, aynı kefeye koymak, bu iktidarın FETÖ’cülerden edindiği huydur, buna asla izin vermeyiz ve vermeyeceğiz.

Bir kez daha alışmadık, alışmayacağız. Çünkü biliyoruz ki, basın gerçeklerin ve halkın sözcüsüdür; o sözcüler de susarsa Türkiye susar! Kimsenin yazamadığı gerçekleri yazabilmek gazeteciliktir, gerisi halkla ilişkiler ve reklam faaliyetidir. Türkiye’nin kara mizahla ve yalana dolana dayalı bir başkanlık reklamıyla yönetilmesine, ülkemizin uçurumun eşiğine getirilmesine izin vermeyeceğiz.

BASMACI: CUMHURİYET SUSTURULAMAZ
CHP Milletvekili Melike Basmacı da, Cumhuriyet’in kurulduğu günden itibaren demokrasinin ve insan haklarını savunucusu olduğunu, gazetenin baskınla susturulmaya, diğer basın yayın organlarına da gözdağı verilmek istendiğini ifade ederek, sözlerine şunları ilave etti:

“Cumhuriyet’in sesinin kısılması demek, hepimizin sesinin kısılması, boğulması demek. Demokrasi, laiklik ve basın özgürlüğüne karşı yapılan saldırılara karşı, Türkiye’yi karanlığa götürmek isteyen karanlık ve sığ düşüncelere karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. AKP iktidarı, FETÖ’yle el ele yürürken Ergenekon ile ilişkilendirerek susturmaya çalıştığı, ancak başarılı olamadığı Cumhuriyet gazetesini bugün de FETÖ ve PKK ile ilişkilendirerek susturmaya çalışıyor. Cumhuriyet, bu ülkenin vicdanı, özgür sesi, basın özgürlüğünün direnen son kalelerinden biridir. Türkiye’nin özgür sesi Cumhuriyet susmaz, susturulamaz. Cumhuriyet’e sahip çıkmak temel hak ve özgürlüklere, demokrasiye, hukuk devletine, basın özgürlüğüne sahip çıkmaktır.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı